Czy KSeF pomoże Ci zapomnieć o rachunkach? „Zmiany są tylko na lepsze”.

Gdy nie możemy znaleźć paragonu, próby zwrotu towaru w ramach gwarancji często kończą się niepowodzeniem. Ponadto, często wyblakły paragon uniemożliwia nam potwierdzenie zakupu w danym sklepie. W piątek, 25 lipca, przedstawiciel rządu oświadczył w Sejmie, że Narodowy System Faktur Elektronicznych pomoże rozwiązać te problemy i przyniesie korzyści zarówno firmom, jak i ich klientom. Tego samego dnia Sejm przyjął projekt ustawy o wdrożeniu Narodowego Systemu Faktur Elektronicznych.

0ceaf3bbd849ec771d52e130cc7d4f32, Biznes Fakty KSeF pozwoli Polakom zapomnieć o paragonach / 123RF/PICSEL

Treść:

  • 01 KSeF pomoże konsumentom. Zapomną o paragonach.
  • 02 KseF jest obowiązkowy od 2026 r. Nie dla każdego
  • 03 Opozycja chce zmian w KSeF

Zwrot towaru bez paragonu lub faktury jest teoretycznie możliwy, ale może być dość problematyczny, jeśli nie ma możliwości jednoznacznego potwierdzenia, że towar został zakupiony od konkretnego sprzedawcy. KSeF pomoże konsumentom w tej sprawie, o czym poinformował w piątek w Sejmie Jaroslav Neneman, przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

KSeF pomoże konsumentom. Zapomną o paragonach.

Krajowy System Faktur Elektronicznych (KSE) to system informatyczny umożliwiający tworzenie, odbiór i przechowywanie faktur w formacie elektronicznym. Obowiązek wystawiania faktur elektronicznych nie będzie dotyczył zwykłych konsumentów – informują przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

Firmy wkrótce będą zobowiązane do wystawiania faktur w formie elektronicznej, ale klienci nadal będą mogli je otrzymywać w tradycyjnej formie . Różnica polega na tym, że faktury te będą miały dostępną wersję online.

– Jeśli konto jest w KSeF, klient będzie mógł otrzymać link, kod QR lub inną metodę dostępu i zachować tam konto przez 10 lat – wyjaśnił w Sejmie zastępca sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Jaroslav Neneman.

Dodał, że to rozwiązanie może znacznie ułatwić życie konsumentom w różnych sytuacjach, takich jak składanie reklamacji czy zwrot produktu w ramach gwarancji. Miesiące, a nawet lata po zakupie, znalezienie lub odczytanie paragonu jest praktycznie niemożliwe, podczas gdy w KSeF faktura będzie zawsze dostępna do pobrania.

Nawet brak dostępu do konta elektronicznego nie będzie przeszkodą w jego założeniu . Neneman wyjaśnił, że dostęp do kont elektronicznych w sklepach będzie możliwy przez 10 lat.

„Z punktu widzenia indywidualnych klientów (wejście w życie KSeF – przyp. red.) są to zmiany wyłącznie na lepsze ” – podsumował Neneman.

KseF będzie obowiązkowy od 2026 r. Nie dla każdego.

Pierwsze pomysły na utworzenie krajowego rejestru faktur elektronicznych w Polsce pojawiły się dziesięć lat temu, ale przez lata nie odnotowano znaczących postępów. Docelowo Krajowy System Faktur Elektronicznych (KSF) stanie się obowiązkowy w lutym 2026 roku , ale tylko dla dużych przedsiębiorstw. Obecnie Ministerstwo Finansów zezwala firmom na dobrowolne korzystanie z KSF, ale urzędnicy resortu podkreślają, że nie komplikuje to systemu ani nie ułatwia życia Polakom.

– Nawet podatnicy, którzy obecnie korzystają z KSeF, muszą prowadzić podwójną księgowość : KSeF i tradycyjną – tłumaczył Jaroslav Neneman.

Fundusz KSeF ma na celu przede wszystkim redukcję deficytu VAT, co według szacunków rządu przyniesie budżetowi państwa około 1,8 mld zł rocznie . Rozwój faktur elektronicznych ma również na celu ograniczenie szarej strefy, zwiększenie wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych, a docelowo przyniesie korzyści firmom, które zainwestowały w KSeF.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że wszystkie aplikacje umożliwiające tworzenie, otrzymywanie i wysyłanie faktur elektronicznych będą bezpłatne.

Opozycja chce zmian w KSeF

W środę Sejm (izba niższa parlamentu) przeprowadził drugie czytanie projektu ustawy o wdrożeniu Krajowego Systemu Faktur Elektronicznych. Podczas debaty opozycja zgłosiła poprawki do projektu. Prawo i Sprawiedliwość

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *