Biznes Fakty
Ciemne chmury wiszą nad kanclerzem Merzem. Przyglądały się nastrojom wśród Niemców.

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz doświadcza spadku poparcia
Poparcie dla Friedricha Merza spadło do bezprecedensowo niskiego poziomu. Niedawny sondaż wskazuje, że odsetek osób niezadowolonych z obecnej administracji kanclerza wzrósł o 15 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim miesiącem. „Nowy kierunek CDU pogłębił rozdźwięk między członkami partii a wyborcami” – zauważa Die Welt.
„Strategiczna zmiana CDU pod przywództwem Friedricha Merza nie zmobilizowała jeszcze wyborców. Wręcz przeciwnie, jego partia nadal odnotowuje spadek poparcia wśród kluczowych grup wyborców ” – zauważył niemiecki dziennik „Die Welt” , komentując wyniki sondażu Forsa.
Media podkreślają, że spadek poparcia dla kanclerza Friedricha Merza oznacza gwałtowną zmianę. Tylko w czerwcu tego roku 43% uczestników wyraziło zadowolenie z szefa niemieckiego rządu , a 49% niezadowolenie. To poprawa w porównaniu z jego pierwszym okresem urzędowania, kiedy zaufanie do Merza wynosiło 38%, a 52% wyborców sprzeciwiało się jego przywództwu.
Jak Niemcy oceniają Friedricha Merza? Poparcie dla kanclerza maleje.
Chwilowa poprawa jego wizerunku miała być przypisywana skutecznym działaniom Merza na arenie międzynarodowej, w tym spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem . Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania opinii publicznej sprawami wewnętrznymi , sytuacja uległa pogorszeniu.
Najnowszy sondaż jest niekorzystny dla kanclerza , sygnalizując najniższy poziom poparcia w historii wśród niemieckich wyborców . Polityk z Nadrenii Północnej-Westfalii nie odnotował gorszego wyniku, jak zauważono w komentarzu do sondażu.
Według gazety „Die Welt” „nowa strategia CDU (partii, z której wywodzi się kanclerz Niemiec – przyp. red.) pogłębiła rozdźwięk między członkami partii a wyborcami ”.
Publikacja uważa, że istotnym czynnikiem przyczyniającym się do obecnego niezadowolenia wyborców jest rozdźwięk między chadecką koalicją CDU/CSU a centrolewicową SPD w sprawie nominacji sędziowskich do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego . „Wydaje się, że ma to poważniejsze reperkusje, niż życzyliby sobie chadecy” – twierdzą niemieccy dziennikarze.
Niemcy. Utrata zaufania do koalicji rządzącej
Konflikt w niemieckiej koalicji CDU/CSU i SPD uniemożliwił Bundestagowi powołanie nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego 11 lipca. Było to spowodowane oburzeniem niektórych polityków chadeckich na liberalne stanowisko w sprawie aborcji przedstawione przez kandydatkę SPD Frauke Brosius-Gersdorf. Po raz pierwszy w historii wybór kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego zakończył się niepowodzeniem .
W rezultacie, w sondażu Forsa, poparcie spadło nie tylko dla Friedricha Merza, ale także dla frakcji CDU/CSU jako całości. Koalicja może teraz liczyć na 25% poparcia wyborców, co stanowi spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z analogicznym sondażem z poprzedniego miesiąca. Alternatywa dla Niemiec ma obecnie porównywalną liczbę zwolenników. Na kolejnych miejscach w sondażu znalazły się SPD (13%), Zieloni (12%), Lewica (12%) i Sojusz Sahra Wagenknecht (BSW) (4%).
Nie widać perspektyw na rozwiązanie kryzysu FDP. Liberałowie mogą liczyć jedynie na 3% poparcia w sondażu Forsa. W lutowych wyborach parlamentarnych zdobyli 4,3%, nie przekraczając progu wyborczego.
WIDEO: Pierwsze słowa Polaka po powrocie z kosmosu. Podkreślił „najtrudniejsze wyzwanie”

Patryk Idziak / wka / polsatnews.pl / PAP
Źródło