Ciemne chmury wiszą nad kanclerzem Merzem. Przyglądały się nastrojom wśród Niemców.

1554d90939216697cabd9107ce05572c, Biznes Fakty
PAP/EPA/FILIP SINGER

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz doświadcza spadku poparcia

Poparcie dla Friedricha Merza spadło do bezprecedensowo niskiego poziomu. Niedawny sondaż wskazuje, że odsetek osób niezadowolonych z obecnej administracji kanclerza wzrósł o 15 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim miesiącem. „Nowy kierunek CDU pogłębił rozdźwięk między członkami partii a wyborcami” – zauważa Die Welt.

„Strategiczna zmiana CDU pod przywództwem Friedricha Merza nie zmobilizowała jeszcze wyborców. Wręcz przeciwnie, jego partia nadal odnotowuje spadek poparcia wśród kluczowych grup wyborców ” – zauważył niemiecki dziennik „Die Welt” , komentując wyniki sondażu Forsa.

Media podkreślają, że spadek poparcia dla kanclerza Friedricha Merza oznacza gwałtowną zmianę. Tylko w czerwcu tego roku 43% uczestników wyraziło zadowolenie z szefa niemieckiego rządu , a 49% niezadowolenie. To poprawa w porównaniu z jego pierwszym okresem urzędowania, kiedy zaufanie do Merza wynosiło 38%, a 52% wyborców sprzeciwiało się jego przywództwu.

Jak Niemcy oceniają Friedricha Merza? Poparcie dla kanclerza maleje.

Chwilowa poprawa jego wizerunku miała być przypisywana skutecznym działaniom Merza na arenie międzynarodowej, w tym spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem . Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania opinii publicznej sprawami wewnętrznymi , sytuacja uległa pogorszeniu.

Najnowszy sondaż jest niekorzystny dla kanclerza , sygnalizując najniższy poziom poparcia w historii wśród niemieckich wyborców . Polityk z Nadrenii Północnej-Westfalii nie odnotował gorszego wyniku, jak zauważono w komentarzu do sondażu.

Według gazety „Die Welt” „nowa strategia CDU (partii, z której wywodzi się kanclerz Niemiec – przyp. red.) pogłębiła rozdźwięk między członkami partii a wyborcami ”.

Publikacja uważa, że istotnym czynnikiem przyczyniającym się do obecnego niezadowolenia wyborców jest rozdźwięk między chadecką koalicją CDU/CSU a centrolewicową SPD w sprawie nominacji sędziowskich do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego . „Wydaje się, że ma to poważniejsze reperkusje, niż życzyliby sobie chadecy” – twierdzą niemieccy dziennikarze.

Niemcy. Utrata zaufania do koalicji rządzącej

Konflikt w niemieckiej koalicji CDU/CSU i SPD uniemożliwił Bundestagowi powołanie nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego 11 lipca. Było to spowodowane oburzeniem niektórych polityków chadeckich na liberalne stanowisko w sprawie aborcji przedstawione przez kandydatkę SPD Frauke Brosius-Gersdorf. Po raz pierwszy w historii wybór kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego zakończył się niepowodzeniem .

W rezultacie, w sondażu Forsa, poparcie spadło nie tylko dla Friedricha Merza, ale także dla frakcji CDU/CSU jako całości. Koalicja może teraz liczyć na 25% poparcia wyborców, co stanowi spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z analogicznym sondażem z poprzedniego miesiąca. Alternatywa dla Niemiec ma obecnie porównywalną liczbę zwolenników. Na kolejnych miejscach w sondażu znalazły się SPD (13%), Zieloni (12%), Lewica (12%) i Sojusz Sahra Wagenknecht (BSW) (4%).

Nie widać perspektyw na rozwiązanie kryzysu FDP. Liberałowie mogą liczyć jedynie na 3% poparcia w sondażu Forsa. W lutowych wyborach parlamentarnych zdobyli 4,3%, nie przekraczając progu wyborczego.

WIDEO: Pierwsze słowa Polaka po powrocie z kosmosu. Podkreślił „najtrudniejsze wyzwanie”

Patryk Idziak / wka / polsatnews.pl / PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *