Biznes Fakty
Podróże zagraniczne stają się coraz bardziej popularne. Nowy rekord biur podróży.
Zasłużenie ustanowiono nowy rekord liczby klientów korzystających z usług biur podróży. W maju tego roku 3,7 mln Polaków skorzystało z takich wycieczek, donosi „Rzeczpospolita”, powołując się na dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG).

Według najnowszych danych TFG , w kwietniu z usług biur podróży skorzystało 107,5 tys. klientów , donosi „Rzeczpospolita”. To nieznacznie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Znaczny wzrost odnotowano jednak wśród osób preferujących międzynarodowe loty czarterowe. W tym segmencie wzrost wyniósł 3%.
Loty czarterowe za granicę nadal cieszą się największą popularnością
W kwietniu tego roku 383 900 osób wyraziło zainteresowanie podróżami zagranicznymi czarterami, co stanowi wzrost o 3% w porównaniu z rokiem ubiegłym . Podróże zagraniczne innymi środkami transportu wybrano 134 500 razy (w tym segmencie odnotowano spadek zainteresowania o 3% w porównaniu z rokiem poprzednim). W tym okresie liczba podróży krajowych wyniosła 183 000 (-4% w porównaniu z rokiem ubiegłym), a łączna liczba klientów biur podróży w kwietniu tego roku wyniosła 701 500 osób.
W maju statystyki ponownie pokazały największą popularność wyjazdów Zagraniczne loty czarterowe. Stanowiły one 475 000 z 756 000 sprzedanych w tym miesiącu. Jednak ogólnie rzecz biorąc, w tym okresie sprzedano o 5% mniej lotów niż w roku ubiegłym, ponieważ czartery zyskały na popularności, a inne kierunki straciły na znaczeniu w statystykach:
- za granicą, loty czarterowe – wzrost o 17% r/r,
- za granicą, pozostałe rodzaje transportu – spadek o 4% r/r,
- na rynku krajowym i w krajach ościennych – spadek o 38% w ujęciu rok do roku.
Nowy rekord sprzedaży w biurach podróży
W pierwszym kwartale nastąpiło zauważalne spowolnienie tempa wzrostu sprzedaży w biurach podróży. Jednak codzienne raporty pokazują, że w kwietniu i maju nastąpiła nieznaczna poprawa: łączna liczba klientów biur podróży od stycznia do maja osiągnęła rekordowe 3,87 mln . „Rzeczpospolita” zauważa, że „to rekordowy wynik w historii polskiego rynku turystyki zorganizowanej. Przewyższa on ubiegłoroczne wyniki o 3%”.
W tym okresie najwięcej umów biura podróży zawarły w styczniu – ponad 338,6 tys. umów, co stanowi wzrost o 37 tys. w porównaniu ze styczniem roku poprzedniego.
„Rz” dodaje, że takie wyniki wiążą się również z odpisami na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Łączna kwota transakcji zgromadzonych w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym przekroczyła pół miliarda i osiągnęła 508,3 mln zł , a w Funduszu Pomocy Turystycznej – 350 mln zł.
Składki na Fundusz Gwarancyjny Ubezpieczeń Podróżnych (TFG) są wpłacane przez biura podróży i innych operatorów oferujących i sprzedających wycieczki. Składki te są przekazywane do Funduszu Gwarancyjnego Ubezpieczeń Podróżnych (TFG).