Te zmiany podatkowe miały ułatwić życie. Czy tylko pogłębią problemy?

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji przepisów dotyczących zawieszenia biegu przedawnienia w sprawach dotyczących podatków od niskiej wartości. Inicjatywa ta ma na celu deregulację i wsparcie biznesu, ale czy nie doprowadzi ona do dodatkowych trudności dla firm? W Interia Biznes rozmawialiśmy na ten temat z ekspertem ds. sporów podatkowych z EY Polska.

Bc21f0bdf0043fb71bd50ab64ee49120, Biznes Fakty Czy zawieszenie biegu przedawnienia stanie się nienormalne? To mało prawdopodobne / 123RF/PICSEL

Treść:

  • 01 Koniec z zawieszaniem biegu przedawnienia dla urzędników
  • 02 Zmiany podatkowe. Nie będzie żadnych uproszczeń?
  • 03 Limit zmiany przedawnienia zobowiązań podatkowych jest zbyt niski
  • 04 Czy sankcje fiskalne powrócą pomimo przedawnienia?

Kontrole celne i podatkowe często rozpoczynają się zawieszeniem lub odmową rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego przedsiębiorcy. Stwarza to wiele problemów podatnikom. Czy zmiany w kodeksie podatkowym mogą poprawić sytuację? Michal Goj z EY Polska uważa, że najprawdopodobniej doprowadzi to do nowych trudności .

Koniec z zawieszeniem przedawnienia dla urzędników

Ministerstwo Finansów proponuje nowelizację Kodeksu Podatkowego, aby wyeliminować możliwość nierozpoczęcia lub zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych , z której często korzystają urzędnicy. w niektórych okolicznościach. Zniesienie tej przesłanki powinno dotyczyć przypadków „przestępstw skarbowych o charakterze uszczuplającym, gdy uszczuplone lub objęte uszczupleniem należności publicznoprawne wynoszą kwotę „niewielkiej wartości”, tj. do 200-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w chwili popełnienia czynu zabronionego” – precyzuje Ministerstwo Finansów.

Bieg przedawnienia ulega zawieszeniu albo w ogóle nie rozpoczyna się z chwilą złożenia wniosku o uzupełnienie lub sprostowanie decyzji, a także z chwilą odmowy uzupełnienia decyzji. Ministerstwo wyjaśnia, że wnioski takie składane są w celu zakończenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania.

Zmiany wpłyną również na długość okresu przedawnienia. Zgodnie z projektem ustawy , pięcioletni termin przedawnienia roszczenia o zobowiązanie podatkowe ulegnie przedłużeniu o 12 miesięcy , jeżeli podatnik w ciągu roku przed upływem terminu przedawnienia złożył korektę deklaracji, w której wykazał zaniżenie kwoty podatku, zwrot lub podwyższenie jego wysokości albo stratę lub podwyższenie jego wartości.

Zmiany podatkowe. Nie będzie żadnych uproszczeń?

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany mają na celu przede wszystkim uproszczenie i usystematyzowanie przepisów , jednak zdaniem eksperta EY Polska, z którym rozmawialiśmy, w praktyce mogą one spowodować dodatkowe problemy i niepewność zarówno dla podatników, jak i ich doradców.

– Wprowadzenie nowych przepisów, w tym wydłużenie okresu przedawnienia o 12 miesięcy, może stworzyć dodatkowe ryzyko dla podatników . „Choć ta zmiana może wydawać się logiczna, danie organowi więcej czasu na analizę jest uzasadnione jedynie w sytuacjach, w których korekty złożone przez podatników nie wymagają postępowania sądowego” – powiedział Michał Goj, partner w grupie doradztwa podatkowego i procesowego w dziale doradztwa podatkowego EY Polska, w wywiadzie dla Interii Biznes.

Ekspert wyjaśnia również, że w obecnej sytuacji, gdy podatnik złoży wniosek do organu podatkowego w ostatniej chwili, organ zachowuje prawo rozpatrzenia sprawy nawet po upływie terminu przedawnienia . Zgodnie z nowymi przepisami organy podatkowe będą miały dodatkowe 12 miesięcy po upływie normalnego okresu przedawnienia na wykrycie innych błędów podatkowych.

Zbyt niski próg zmiany przepisów o przedawnieniu zobowiązań podatkowych

Głównym założeniem zmian w prawie podatkowym było zerwanie związku między upływem terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych a wszczęciem postępowania karnego o przestępstwa skarbowe . To założenie będzie uzasadnione tylko częściowo.

– Pomimo

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *