Pozostało tylko kilka godzin. Dzisiaj mija termin zgłaszania kandydatów na prezydenta

8197a25c73d702293000539ab04ac967, Biznes Fakty
Wiadomości Polsatu

Kandydatów w wyborach prezydenckich można rejestrować do piątku do godz. 16.00

Podpisy poparcia dla kandydatów na prezydenta można składać do godziny 16:00. Obecnie komisja odnotowała 10 nazwisk, a cztery kolejne osoby czekają na poparcie. Wskazania sugerują, że liczba kandydatów ubiegających się o Pałac Prezydencki będzie bezprecedensowa.

Termin zgłaszania kandydatów na urząd prezydenta Polski do Państwowej Komisji Wyborczej upływa w piątek o godzinie 16.00. Wymagane jest zebranie co najmniej 100 000 podpisów poparcia .

Zgodnie z listą zarejestrowanych kandydatów opublikowaną przez Państwową Komisję Wyborczą, obecnie 14 osób potwierdziło, że zebrało co najmniej 100 000 podpisów popierających ich kandydaturę.

Wybory prezydenckie. Rejestracja kandydatów w Krajowej Komisji Wyborczej kończy się o 16:00

Na liście zarejestrowanych kandydatów – a więc tych, których zgłoszenia z podpisami zostały zatwierdzone – znaleźli się: Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Grzegorz Braun (poseł do Parlamentu Europejskiego, lider KKP), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Artur Bartoszewicz (ekonomista), Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez PiS), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka) i Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy).

Kandydatury oczekujące na zatwierdzenie to: Marek Jakubiak (poseł Wolnych Republikanów), Dawid Jackiewicz (były poseł PiS, minister skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło w latach 2015-2016), Wiesław Lewicki (aktywista polskiej diaspory w Niemczech) i Romuald Starosielec (kandydat Ruchu Naprawy Polski).

Komitet Macieja Maciaka (lidera Prosperity and Peace Movement) został wezwany do naprawienia błędów w aplikacji. Krzysztof Stanowski planuje złożyć podpisy poparcia dla swojej kandydatury w ostatnim możliwym dniu.

Od piątku do 15 maja (czwartek) wyborcy mogą składać wnioski o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu zamieszkania w dniu wyborów, a także mogą zmieniać lokal wyborczy.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Jeśli będzie to konieczne, druga tura odbędzie się 1 czerwca .

Wybory prezydenckie: rekord z 1995 r. może zostać pobity

Historycznie, najwięcej kandydatów przedstawiono wyborcom w pierwszej turze wyborów prezydenckich w 1995 r., kiedy to zarejestrowano 13 osób. Dwa tygodnie później, w „drugiej turze”, Aleksander Kwaśniewski pokonał Lecha Wałęsę, zapewniając sobie prezydenturę na następną dekadę.

Warto zauważyć, że wybory te były ostatnim przypadkiem, kiedy kandydaci nominowani przez PO i PiS (partie, które wówczas nie istniały) nie spotkali się w drugiej turze. W 2000 r. Kwaśniewski uzyskał kolejną kadencję w pierwszej turze.

Przyjrzyjmy się również, ilu kandydatów wzięło udział w pozostałych pierwszych turach. W 1990 r. było ich sześciu , w 2000-13 , w 2005-12 , w 2010-10 , w 2015-11 , a w 2020 r. również 11 .

Przed zbliżającymi się wyborami Polsat, TVP i TVN zorganizują wspólną debatę kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej .

Wszelkie istotne informacje dotyczące nadchodzących wyborów prezydenckich w 2025 r . można znaleźć w naszym raporcie specjalnym.

WIDEO: Kaczyński odpowiada Giertychowi. Omawia związki z rodziną królewską

Michał Blus /mjo /polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *