Od 1 lipca duże zmiany w sanatorium. Ci pacjenci w końcu dostaną szansę

Cd6ff1eb678bd792292f5abdcf350e77, Biznes Fakty
iStock

Istotne zmiany w sanatorium

Zabiegi spa finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia mają przejść długo oczekiwaną reformę. Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie, które ma wejść w życie 1 lipca 2025 r. Zmiany te odpowiadają na rosnącą częstość występowania chorób oraz prośby zarówno społeczności medycznej, jak i pacjentów, którzy od dawna opowiadają się za szerszym dostępem do terapii.

Najbardziej zauważalną zmianą będzie włączenie pacjentów neurologicznych, takich jak ci, którzy wracają do zdrowia po udarach i urazach mózgu, do zabiegów spa . Do tej pory ta grupa demograficzna była całkowicie wyłączona z systemu refundacji. Proponowana zmiana może zapoczątkować nową erę rehabilitacji neurologicznej w Polsce, rozwiązując istotną lukę terapeutyczną.

Transformacja w leczeniu. Narodowy Fundusz Zdrowia wita nowe grupy pacjentów w sanatoriach

Osoby z zaburzeniami neurologicznymi wcześniej nie miały dostępu do zabiegów spa objętych ubezpieczeniem Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmieni się to 1 lipca 2025 r., kiedy to Fundusz oficjalnie rozszerzy listę wskazań do leczenia. W rezultacie osoby cierpiące na takie schorzenia jak:

  • stany po udarze,
  • urazy mózgu,
  • inne przewlekłe zaburzenia neurologiczne.

Szczególnie istotne zmiany dotyczą dzieci ze zdiagnozowanym mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) i innymi zaburzeniami neurologicznymi wykazującymi podobne cechy kliniczne. Wcześniej kategorie chorób G80-G83 (zgodnie z klasyfikacją ICD-10) musiały być identyfikowane jako główne rozpoznanie na skierowaniu. Proponowane przepisy usuwają ten wymóg; skierowania mogą być teraz zatwierdzane nawet jeśli konkretna choroba występuje jako rozpoznanie wtórne. Otwiera to drogę dla większej kohorty dzieci, począwszy od wieku 3 lat , do dostępu do uzdrowisk pod nadzorem osoby dorosłej.

Kolejna pozytywna zmiana dotyczy okresu, po którym pacjent może rozpocząć leczenie uzdrowiskowe po hospitalizacji. Wcześniej ten okres wynosił co najmniej 12 miesięcy. Po wprowadzeniu nowego rozporządzenia okres ten zostanie skrócony do 6 miesięcy , co umożliwi pacjentom znacznie szybszy powrót do sprawności.

Zmiany w polityce Narodowego Funduszu Zdrowia i usprawnienia procedur

Rosnąca częstość występowania zaburzeń układu nerwowego i korzystne wyniki kompleksowej rehabilitacji stanowią silne uzasadnienie tych zmian. Fundusz zamierza zakontraktować usługi w obecnych uzdrowiskach i placówkach skoncentrowanych na rehabilitacji neurologicznej.

Projekt rozporządzenia wyraźnie stanowi, że usługi muszą być świadczone w kierunkach terapeutycznych autoryzowanych przez Ministra Zdrowia w decyzji o możliwości prowadzenia zabiegów uzdrowiskowych. Zmieniono również paragraf 11, usuwając wymóg dostarczania dokumentacji papierowej dotyczącej nieobecności lub zaprzestania leczenia przez pacjenta.

Ponadto poszerzono listę procedur wykluczonych z leczenia uzdrowiskowego, eliminując te, które wymagają telemedycyny. Uzdrowiska muszą działać w formacie stacjonarnym lub ambulatoryjnym – na miejscu .

WIDEO: BCU – nowy standard edukacji. Szczerze o pieniądzach odcinek 268

red. / polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *