Ostatni moment na dopełnienie formalności. Te osoby muszą złożyć dokumenty do ZUS

F0c1094906cabb7c043056cf3e66aaac, Biznes Fakty
iStock

Zarabianie dodatkowego dochodu i świadczeń przedemerytalnych. Pozostało tylko kilka dni na sfinalizowanie formalności.

Osoby pobierające świadczenia lub zasiłki przedemerytalne, które miały dochód, muszą poinformować organ emerytalny do 31 maja o kwocie dochodu za okres rozliczeniowy, który obejmuje okres od 1 marca poprzedniego roku do 28 lutego bieżącego roku. Biorąc pod uwagę, że w tym roku 31 maja przypada w dzień wolny od pracy, termin ten zostaje przedłużony do następnego dnia roboczego, tj. 2 czerwca 2025 r.

Zobacz więcej

Tymczasem osoby pobierające świadczenia emerytalne i rentowe, które uzyskały dochód z działalności podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, były zobowiązane do powiadomienia organu emerytalnego o swoich dochodach z poprzedniego roku kalendarzowego do dnia 28 lutego 2025 r. Wymóg ten nie dotyczy emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą składać oświadczenie o dochodach, natomiast osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług muszą przedstawić zaświadczenie od swojego pracodawcy.

ZUS stwierdza, że obniżenie lub zawieszenie samego świadczenia jest uzależnione wyłącznie od uzyskanego dochodu. Dlatego sam brak zaświadczenia nie powoduje obniżenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia.

Ponadto złożenie nieprawidłowo wypełnionych lub niekompletnych dokumentów nie skutkuje zawieszeniem świadczeń. W takich przypadkach organ emerytalny rozpocznie procedurę wyjaśniającą.

Jakie informacje powinno zawierać zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach?

Na podstawie danych przekazanych przez ZUS dokumenty powinny zawierać dane dotyczące dochodu uzyskanego w okresie od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług zaświadczenie musi zostać wystawione przez pracodawcę i powinno zawierać:

  • Informacje o płatniku
  • szczegóły beneficjenta
  • numer świadczenia
  • Osiągnięte zyski
  • pieczątka i podpis osoby upoważnionej
E35f18b35faef93f5a43041ed3ccc27d, Biznes Fakty Pixabay
Emeryci mają na to czas do końca maja.

Osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą muszą złożyć oświadczenie, w którym wskażą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jako przychód.

Progi dochodowe i świadczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustalił limity dochodowe, powyżej których świadczenie (zasiłek przedemerytalny lub zasiłek przedemerytalny) może zostać obniżone lub zawieszone:

  • jeżeli dochód w roku kalendarzowym nie przekroczy 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (1788,90 zł)
  • przed waloryzacją świadczenie przysługuje w całości,
  • jeżeli przekroczy 25 proc., ale pozostanie na poziomie 70 proc. lub niższym (5008,90 zł), świadczenie zostanie odpowiednio obniżone,
  • jeżeli przekroczy ona 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłata świadczenia zostanie wstrzymana.

W okresie rozliczeniowym od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. świadczenie nie zostanie obniżone, jeśli roczny dochód pozostanie niższy niż 21 466,80 zł brutto. Po przekroczeniu kwoty 60 106,80 zł brutto wypłata świadczenia zostanie wstrzymana.

Gdzie i jak złożyć dokumenty?

Dokumenty potwierdzające wysokość dochodu za okres od marca 2024 r. do lutego 2025 r. można złożyć w ZUS na trzy sposoby. Najprostszą metodą jest osobiste dostarczenie ich do dowolnego oddziału ZUS, gdzie pracownicy mogą również udzielić dalszych wyjaśnień.

Można je również wysłać pocztą tradycyjną lub złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE/eZUS).

VIDEO: CPK i Okęcie – co dalej? „Szczerze o pieniądzach” – odcinek 273

red. / polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *