Polscy seniorzy w wyjątkowej sytuacji. Niemcy i reszta mogą zazdrościć

22b250dae45c8ea58697490e20e4ab1b, Biznes Fakty
Pexels

Jak Polska wypada na tle Europy pod względem wieku emerytalnego?

Temat wieku emerytalnego w Polsce często powraca. W porównaniu z resztą Europy, mamy tendencję do przechodzenia na emeryturę stosunkowo wcześnie, szczególnie kobiety. Pracownice w Niemczech, Holandii i Hiszpanii muszą pozostać w sile roboczej przez kilka dodatkowych lat. Ta różnica ma wpływ zarówno na stabilność finansową, jak i oczekiwaną długość życia po przejściu na emeryturę.

Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a zasada ta obowiązuje od 2017 r. Wcześniej obowiązywały przepisy, które ustalały docelowy wiek na 67 lat dla obu płci. Niektóre zawody, takie jak górnictwo, pozwalają osobom fizycznym na korzystanie z różnych form wcześniejszej emerytury. Jak ta sytuacja wypada w porównaniu z innymi krajami europejskimi?

Emerytury w Europie: Kraje o najdłuższym wieku produkcyjnym

Różnice są dość oczywiste. Liczne kraje wprowadziły wiek emerytalny wynoszący 67 lat dla obu płci. Dotyczy to między innymi Danii, Włoch, Holandii i Grecji. Niemcy, Hiszpania, Belgia i Wielka Brytania również przechodzą na ten model, a minimalny wiek emerytalny w tych krajach wynosi obecnie 66 lat.

Na Węgrzech, Cyprze, w Słowenii i Luksemburgu osoby mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 65 lat (dla obu płci), a od przyszłego roku będzie to również dotyczyć Litwy. W rezultacie obywatele tych krajów mogą zazdrościć Polakom, które kończą karierę nawet siedem lat wcześniej . Polacy często cieszą się wcześniejszą emeryturą niż ich odpowiednicy w innych regionach Europy.

Ważne jest również podkreślenie przepisów obowiązujących na Słowacji i we Francji . Chociaż planują stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego, ostatecznie ma on wynieść 64 lata, co oznacza, że mężczyźni w tych krajach przejdą na emeryturę wcześniej niż w Polsce.

Obecny wiek emerytalny w różnych krajach

W krajach Europy Wschodniej życie zawodowe kończy się zazwyczaj jeszcze wcześniej. Na Białorusi prawny wiek emerytalny wynosi 58 lat dla kobiet i 63 lata dla mężczyzn. Podobne regulacje obowiązują w Rosji .

Na Ukrainie wiek emerytalny jest jednolicie ustalony na 60 lat, pod warunkiem, że wymagany okres służby został ukończony. W Mołdawii wiek emerytalny wynosi odpowiednio 61 i 63 lata.

Czy zmiana wieku emerytalnego w Polsce jest nieuchronna?

Należy koniecznie rozważyć, jak istotna pozostaje jakość życia seniorów. W krajach rozwiniętych średnia długość życia przekracza 80 lat, a osoby starsze mogą oczekiwać lepszej opieki zdrowotnej i zwiększonego zabezpieczenia społecznego. W mniej zamożnych regionach Europy, podczas gdy aktywność zawodowa może zakończyć się wcześniej, faza emerytalna może być często krótsza i mniej komfortowa.

Obecnie nie ma żadnych jednoznacznych sygnałów ze strony rządu dotyczących podniesienia wieku emerytalnego. Badania stale wskazują, że społeczeństwo sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu.

red. / polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *