Rewolucyjna zmiana w prawie pracy. Rząd przyjął projekt nowelizacji

770f8f27a89035cf7ee9c4701e57ea28, Biznes Fakty
Pixabay

Zmiany w Kodeksie pracy. Rząd zatwierdził projekt nowelizacji

Rada Ministrów zatwierdziła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, o czym poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka. Propozycja ta obejmuje wliczanie okresów przepracowanych na podstawie umów cywilnoprawnych lub jako jednoosobowa działalność gospodarcza do stażu pracy. – To pozytywny rozwój sytuacji. Rozwiązanie godne pochwały. Uznanie pracownika – zauważyli politycy we wtorkowym odcinku programu „Debata Gozdyry”.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy został opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego celem jest stworzenie równych szans w dostępie do niektórych świadczeń pracowniczych związanych ze stażem pracy . Obejmuje to uprawnienia do przedłużonego urlopu, premii rocznicowych i stanowisk wymagających zweryfikowanego doświadczenia zawodowego.

Ministerstwo dąży do tego, aby zmiany uwzględniały okresy przepracowane na podstawie umów cywilnoprawnych lub jako jednoosobowi właściciele firm w stażu pracy. Rząd zatwierdził projekt poprawki dotyczącej tych kwestii we wtorek.

– To zmiana istotna, oczekiwana, konieczna i co najważniejsze, sprawiedliwa – podkreślił Adam Szłapka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Rewolucyjna transformacja w kodeksie pracy. Starszeństwo będzie oceniane inaczej

Zgodnie z projektem do czasu zatrudnienia będą wliczane m.in. okresy wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, czas zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania opieki osobistej nad dzieckiem, okresy wykonywania umów zlecenia, umów o świadczenie usług i umów agencyjnych oraz czas trwania współpracy w charakterze osoby współpracującej, okresy członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, a także udokumentowane okresy pracy zarobkowej za granicą (z wyłączeniem zatrudnienia).

Ministerstwo wskazało, że ww. okresy będą potwierdzane zaświadczeniami wydawanymi przez ZUS . Okresy zatrudnienia niezgłoszone do ZUS oraz okresy inne niż zatrudnienie i praca zarobkowa za granicą będą potwierdzane według ogólnych zasad dowodowych. Ich wliczenie do stażu pracy będzie wiązało się z koniecznością przedłożenia stosownej dokumentacji.

„Krok w bardzo pozytywnym kierunku”. Reakcje na nową inicjatywę

Goście programu „Debata Gozdyry” dzielili się swoimi przemyśleniami na temat zatwierdzenia przez rząd we wtorek projektu nowelizacji Kodeksu pracy.

– Wierzę, że jak tylko trafi do parlamentu, to zostaną wprowadzone poprawki, które mają na celu naprawienie obecnej niedopuszczalnej sytuacji. Ważne jest, aby pamiętać, że nie chodzi tu tylko o nowelizację kodeksu pracy dla przedsiębiorców, ale również dla osób zatrudnionych na umowach o świadczenie usług – zauważył Piotr Woźniak , senator niezależny.

Paulina Matysiak z partii Razem stwierdziła, że będzie „oczekiwać konkretnych rozwiązań”, ale jednocześnie podkreśliła, że jest to „bez wątpienia krok w bardzo pozytywnym kierunku”.

– Dlatego właśnie przewidziano tak wydłużone vacatio legis, aby pracodawcy mogli dokładnie obliczyć staż pracy. Nie oznacza to, że od przyszłego roku tylko osoby pracujące na podstawie umów o świadczenie usług będą miały liczony swój czas; raczej osoby, które wcześniej pracowały w ten sposób, będą miały ten okres odpowiednio zaliczony – wyjaśniła.

„Bardzo godne pochwały rozwiązanie”, „uznanie pracownika”. Politycy są zgodni

Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył, że zmiany obejmą nie tylko jednoosobowe działalności gospodarcze i umowy zlecenia, ale także umowy agencyjne.

– Rozwiązanie godne pochwały. Jeśli ktoś płacił składki i prowadził działalność gospodarczą, nawet w okresie jej zawieszenia, szczególnie w czasach, gdy kobiety wychowywały dzieci, to wszystko powinno być wliczane do stażu pracy – tłumaczył polityk.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z Prawa i Sprawiedliwości wyraziła poparcie dla inicjatywy, wskazując, że państwo powinno doceniać osoby pracujące na podstawie umów o świadczenie usług lub prowadzące w ten sposób jednoosobową działalność gospodarczą.

– Ponadto w takich krajach jak Holandia czas spędzony na wychowywaniu dzieci wliczany jest również do stażu pracy i mam nadzieję, że kiedyś w Polsce zostanie przyjęte podobne rozporządzenie, które pozwoli rodzicom wliczać ten czas do stażu pracy – stwierdził poseł.

Projekt zatwierdzony we wtorek przez rząd zakłada, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk doprecyzowała na początku czerwca, że nowe przepisy będą stosowane wstecz.

Marta Stępień / polsatnews.pl / Polsat News / PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *