Biznes Fakty
Upał w pracy. Pracodawca ma pewne obowiązki wobec pracownika

Pogoda Urlop: Hiszpania jako wzór w Europie
Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów i śnieżyce, niewątpliwie wpływają na zdolność pracowników do pracy. W jednym z krajów europejskich pracownicy mogą skorzystać z rodzaju urlopu znanego jako urlop pogodowy, gdy warunki klimatyczne utrudniają im wykonywanie pracy. W Polsce dyskusje na temat dodatkowego urlopu z tego powodu dopiero zaczynają nabierać rozpędu.
Pogoda? Ten środek został wdrożony w Hiszpanii jako odpowiedź na okoliczności, w których warunki pogodowe rzeczywiście zakłócają pracę lub zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu (jak było to widoczne w Walencji w 2024 r.). Obejmuje to intensywne opady deszczu, śnieżyce lub wyjątkowo wysokie temperatury.
Hiszpania jako punkt odniesienia
Nadchodzące przepisy w Hiszpanii zaczną obowiązywać w drugiej połowie 2024 r. i mają na celu rozwiązanie problemu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Pracownicy mogą wziąć do czterech w pełni płatnych dni wolnych rocznie . Warunek wstępny? Pomarańczowe lub czerwone ostrzeżenie pogodowe wydane przez hiszpańską agencję meteorologiczną AEMET .
Niemniej jednak jest to tylko jedna z dostępnych opcji. Pracodawcy mogą również modyfikować ustalenia dotyczące pracy, aby dostosować je do przewidywanych warunków. Przepisy zezwalają między innymi na skrócenie godzin pracy lub zmianę godzin rozpoczęcia i zakończenia zmiany.
Pogoda Zostaw? W Polsce, Skup Się Na Wodzie I Ogrzewaniu Na Teraz
Obecnie polskie prawo nie uznaje urlopu z powodu pogody, ale pracodawcy mają obowiązek reagowania na warunki pracy. Jednym z takich obowiązków jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego nawodnienia .
Zgodnie z art. 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r.: „Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę pitną lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w szczególnie trudnych warunkach zapewnić dodatkowe napoje oprócz wody. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinna być dostosowana do warunków pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników (…)”.
W praktyce oznacza to, że każdy pracownik, niezależnie od tego, czy wykonuje pracę fizyczną, czy spędza cały dzień za biurkiem, ma prawo do dostępu do wody i napojów.
Pracodawca jest zobowiązany do utrzymania odpowiedniej temperatury w miejscu pracy, nie spadającej poniżej 18 stopni Celsjusza w przypadku lekkiej pracy fizycznej lub biurowej i 14 stopni w przypadku innych zadań. W przypadku wykonywania pracy na zewnątrz lub w nieogrzewanych pomieszczeniach pracodawca musi zapewnić pracownikom możliwość ogrzania się, schronienia przed deszczem, zmiany odzieży i, w razie potrzeby, bezpiecznych źródeł ogrzewania.
Czy zmiany w Kodeksie pracy są już na horyzoncie?
Coraz częściej pojawiają się apele o dostosowanie przepisów prawa pracy do zmieniającego się klimatu. Jak zauważa strona internetowa kadry.infor.pl, propozycje urlopów pogodowych mogą przybierać różne formy:
- w przypadku klęsk żywiołowych (np. powodzi)
- w przypadku nagłych zmian pogody mających wpływ na samopoczucie (np. wahania ciśnienia)
- w sytuacjach utrudniających dojazdy do pracy, takich jak śnieżyce lub silne burze powodujące przerwy w dostawie prądu lub temperatury przekraczające 35 stopni
Być może sytuacja powodziowa z 2024 r., kiedy to części Polski zmagały się ze znacznymi powodziami, posłuży jako katalizator dla dalszych inicjatyw ustawodawczych. W tym czasie, w odpowiedzi na skalę zniszczeń, władze przyznały cztery dodatkowe dni urlopu na wniosek, 20 dni wolnego na poradzenie sobie ze skutkami powodzi i urlop godzinowy (do 5 dni).
WIDEO: Technologia na pierwszym miejscu – szczerze o pieniądzach
Źródło