Biznes Fakty
Ważna zmiana dla właścicieli nowych pieców. Skarbówka zmienia zasady odliczeń od podatku
Zmiany w odliczeniach podatkowych za piece grzewcze w 2025 roku
Ulga termomodernizacyjna to wsparcie finansowe dla osób planujących poprawę sposobu ogrzewania swoich domów i zmniejszenie zużycia energii. Dzięki niej można odliczyć od podatku znaczną kwotę przeznaczoną na modernizacje. Od 1 stycznia 2025 roku weszły jednak w życie zmiany, które szczególnie uderzą w właścicieli kotłów gazowych i olejowych.
Aby skorzystać z ulgi, należy zrealizować przedsięwzięcia termomodernizacyjne, takie jak wymiana źródeł energii, poprawa izolacji cieplnej czy montaż nowoczesnych instalacji grzewczych. Obecnie można odliczyć do 53 tys. zł na osobę, co w przypadku małżeństw oznacza możliwość uzyskania ulgi w wysokości nawet 106 tys. zł. Dotyczy to jednak wyłącznie wydatków ujętych w rządowym katalogu, który od tego roku uległ istotnym modyfikacjom.
Ulga termomodernizacyjna. Ważna zmiana, która nie każdego ucieszy
Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii, od 1 stycznia 2025 roku z listy wydatków kwalifikujących się do ulgi termomodernizacyjnej wykreślono:
- kotły kondensacyjne na gaz i olej,
- zbiorniki na gaz i olej opałowy.
Oznacza to, że wydatki na te urządzenia można odliczyć jedynie w rozliczeniu za 2024 rok. Od 2025 roku nie będą one już objęte ulgą podatkową.
Zmiana ta była zapowiadana już w 2024 roku, a jej celem jest dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), która kładzie nacisk na poprawę efektywności energetycznej i stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych w budownictwie.
Nowe możliwości. Co można odliczyć?
Choć część wydatków została usunięta z listy, rząd wprowadził również nowe rozwiązania. Jak przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ulga termomodernizacyjna obejmuje teraz także zakup i montaż magazynów energii oraz magazynów ciepła.
Wprowadzenie tego rozwiązania ma na celu wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii i zwiększenie opłacalności inwestycji w systemy prosumenckie. Ministerstwo podkreśla, że dotychczasowy brak zachęt finansowych ograniczał rozwój tej technologii.
Odliczenia za termomodernizację. Co należy zrobić?
Portal podatki.gov.pl przypomina, że ulga obejmuje nie tylko zakup materiałów budowlanych i urządzeń (np. pomp ciepła, magazynów energii, drzwi balkonowych czy okien), ale także koszty usług związanych z ich montażem i eksploatacją, w tym ekspertyzy oraz regulacje systemów grzewczych.
Aby skorzystać z odliczenia, należy spełnić kilka warunków:
- Zakończenie inwestycji w ciągu trzech lat – w przeciwnym razie zwrócone pieniądze trzeba będzie oddać.
- Posiadanie faktury VAT – na wydatki związane z termomodernizacją.
- Odliczenie w deklaracji PIT/O – skorzystać mogą osoby rozliczające się według skali podatkowej, 19-procentowego podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zmiany w uldze termomodernizacyjnej oznaczają, że właściciele kotłów gazowych i olejowych mają ostatnią szansę na odliczenie poszczególnych kosztów w rozliczeniu za 2024 rok.
red. / Polsatnews.pl
Źródło