Biznes Fakty
BGK weźmie udział w odbudowie Ukrainy. Stawką są setki milionów euro.
Narodowy Bank Gospodarstwa (BGE) popiera planowaną odbudowę Ukrainy. W czwartek (10 lipca) BGE podpisał dwa listy intencyjne dotyczące wdrożenia programów UE mających na celu finansowanie odbudowy Ukrainy. Wśród nich jest program „Fundusz Ukraiński” oraz utworzenie specjalnego funduszu UE na rzecz odbudowy kraju, który został zaatakowany przez Rosję.

Treść:
Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w czwartek dwa listy intencyjne: jeden z Komisją Europejską na kwotę 184,1 mln euro w ramach programu Ukraine Facility oraz drugi w sprawie utworzenia Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy o docelowej wartości 500 mln euro, poinformował BGK.
BGK podpisuje dwa listy intencyjne w Rzymie
W czwartek w Rzymie rozpoczęła się czwarta międzynarodowa konferencja „Ukraine Recovery Conference” (URC2025). Uczestniczą w niej przedstawiciele rządu Ukrainy i państw uczestniczących, organizacji międzynarodowych i instytucji finansowych, a także przedsiębiorcy i władze lokalne.
Podczas konferencji Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał dwa memoranda intencyjne . Pierwsze memorandum, podpisane z Komisją Europejską, dotyczy inwestycji w sektorze energetycznym, transportowym i produkcyjnym. Dokument ten zapowiada podpisanie umowy o wartości 184,1 mln euro z możliwością jej podwyższenia. „Te środki pozwolą BGK udzielać polskim przedsiębiorcom kredytów na projekty związane z odbudową Ukrainy w sektorze energetycznym, produkcyjnym i transportowym” – poinformował BGK.
Prezes banku Miroslav Czekaj, którego słowa cytowano w komunikacie prasowym, wyraził nadzieję, że oprócz wsparcia procesu ożywienia gospodarczego na Ukrainie, wykorzystanie tego instrumentu doprowadzi do zwiększenia inwestycji w Polsce i rozwoju eksportu polskich producentów i usługodawców.
Ogromne sumy na odbudowę Ukrainy
Drugi list dotyczy utworzenia Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy . Zakłada on wspólną inwestycję 220 milionów euro przez sygnatariuszy. Oprócz BGK, w jego skład wchodzą podobne banki z Niemiec, Francji i Włoch. Jak podkreślono, inicjatywę popierają rządy tych krajów oraz Komisja Europejska. „W pierwszym etapie fundusz planuje pozyskać 500 milionów euro, a przy sprzyjających warunkach zwiększyć kwotę finansowania do 1 miliarda euro” – zaznaczył BGK. Fundusz będzie łączyć środki publiczne i prywatne.
Pierwsza wiceprezes BGK, Marta Postula, podkreśliła, że szacowane koszty odbudowy Ukrainy sięgają miliardów euro , dlatego programy takie jak Fundusz Ukrainy „nie są w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu”. „Jednocześnie przedsiębiorcy, którzy dostrzegają możliwość udziału w procesie odbudowy, często mają już zrealizowane projekty i czekają na oferty wsparcia, zwłaszcza w zakresie ograniczania ryzyka związanego z inwestowaniem w kraju dotkniętym wojną. Tworzony fundusz ma na celu wypełnienie tej luki i zwiększenie dostępności środków” – zauważyła wiceprezes. Dodała, że ma on stać się największym kapitałem wspierającym odbudowę Ukrainy. Według Postuli, udział BGK ma na celu zapewnienie polskim firmom dostępu do jak najszerszego zakresu finansowania.
BGK ogłosił również rozpoczęcie procesu wyboru zarządzającego nowym funduszem europejskim. Fundusz ma wspierać odbudowę gospodarki Ukrainy w takich obszarach jak energetyka odnawialna, przemysł, transport i infrastruktura cyfrowa.
UE wspiera kraj w stanie wojny z Rosją pakietem dla Ukrainy
Unia Europejska uruchomiła Instrument na rzecz Ukrainy, pakiet środków mających na celu utrzymanie stabilności finansowej, ożywienie gospodarcze i modernizację kraju. Celem jest również wsparcie kraju we wdrażaniu kluczowych reform na drodze do przystąpienia do UE i przejścia na zieloną gospodarkę cyfrową, stopniowo dostosowując ją do norm i standardów UE.
Program będzie realizowany m.in. przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który otworzył przedstawicielstwo w Kijowie. Stanie się ono centrum kontaktowym dla polskich przedsiębiorców.
Źródło