Biznes Fakty
Błędy posiadaczy fotowoltaiki. Przez to ich rachunki nie są niższe
Fotowoltaika szturmem wdarła się na dachy Polaków. Rachunki za prąd są niższe, jednak koszt instalacji paneli słonecznych nie jest mały. Urząd Regulacji Energetyki w specjalnym poradniku dla prosumentów wskazuje na konkretne elementy, którą mogą negatywnie wpływać na to, ile energii produkuje dana fotowoltaika. „Często można trafić na urządzenia, które nie spełniają wymagań przepisów prawa lub nie posiadają odpowiednich certyfikatów” – czytamy w dokumencie.
/FRANK HOERMANN / SVEN SIMONSVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP /AFPPolacy pokochali pompy ciepła i fotowoltaikę. W ostatnich latach urządzenia te przeżywały prawdziwy boom. Chociaż coraz więcej osób głośno mówi o rozczarowaniu rachunkami za prąd w przypadku korzystania z pompy ciepła jako źródła ogrzewania domu, to fotowoltaika nadal ma spore grono fanów. Niższe rachunki wynikające z obecności fotowoltaiki będą odczuwalne jednak dopiero wtedy, gdy zmaksymalizujemy ilość energii produkowanej panele słoneczne.
Fotowoltaika bez tajemnic, URE wyjaśnia
Panele słoneczne to już niemal powszechny widok na polskich domach. Urząd Regulacji Energetyki przygotował darmowy poradnik dla prosumentów korzystających z tej formy odnawialnych źródeł energii. Chociaż zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach nie jest tanie, to na przestrzeni lat różnica w wysokości rachunków będzie odczuwalna.
Jak zauważa URE, w zależności od producenta żywotność paneli słonecznych waha się od 20 do 30 lat. Kluczowe jest jednak pamiętanie o tym, by skorzystać ze sprawdzonego źródła i nie kupować fotowoltaiki, która chociaż będzie nieco tańsza, nie będzie produkować energii lub przestanie działać po krótkim okresie.
„Na rynku dostępna jest bardzo duża oferta fotowoltaiki. Niestety często można trafić na urządzenia, które nie spełniają wymagań przepisów prawa lub nie posiadają odpowiednich certyfikatów, zabezpieczeń itp. Urządzenia takie mogą nie pracować poprawnie lub stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia. Dlatego kupując fotowoltaikę, pamiętaj, aby poprosić sprzedawcę o potwierdzenie i przedstawienie odpowiednich certyfikatów (np. falownik powinien spełniać wymagania obowiązujących przepisów, potwierdzone stosownym certyfikatem lub deklaracją zgodności)” – czytamy w poradniku URE.
To zmniejsza ilość prądu produkowanego przez panele słoneczne
Zimą wykresy dotyczące produkcji prądu przez fotowoltaikę są jedynie cieniem tego, co panele słoneczne produkują latem. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest temperatura. Panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii w słoneczne dni, gdy temperatura oscyluje w granicy 20-25 stopni Celsjusza. Wewnątrz paneli znajdują się najczęściej ogniwa wykonane z krzemu, a temperatura otoczenia nie jest dla nich obojętna.
Niemniej URE wyjaśnia, że o ile temperatura wpływa na ilość produkowanej energii, to ważniejsza jest ekspozycja na światło. Zimą dni są krótsze, ale nawet wtedy, gdy jest chłodniej, a dni są słoneczne, fotowoltaika będzie produkować duże ilości prądu. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że panele słoneczne mogą wyprodukować więcej prądu podczas chodu niż podczas upalnych dni, gdy termometry wskazują powyżej 30 stopni Celsjusza.
Negatywnie na ilość prądu wytworzonej przez fotowoltaikę wpływa również cień oraz brud. „Śnieg oraz brud, taki jak: ptasie odchody, liście przyklejone do paneli, kurz, pyłki, sadza itp. powodują miejscowe zacienienie, które zmniejsza wydajność paneli, czyli zmniejsza ilość produkowanego prądu” – wyjaśnia URE.
Wiek paneli fotowoltaicznych a ich wydajność
Kolejnym kluczowym czynnikiem wpływającym na to, jak niskie będą rachunki za prąd w związku z posiadaniem fotowoltaiki, jest to, gdzie zainstalowane zostały panele słoneczne. Najkorzystniejsza jest lokalizacja zorientowana na południe, a panele zainstalowane w stronę zachodu, czy wschodu, będą produkować mniej energii. Co więcej, URE zastrzega, iż nie bez znaczenia jest kąt nachylenia dachu, gdzie zainstalowane będą panele. W Polsce najlepiej montować fotowoltaikę w nachyleniu od 35 do 38 stopni. W innym przypadku efektywność paneli słonecznych będzie mniejsza.
URE w poradniku wyjaśnia, że chociaż żywotność paneli fotowoltaicznych może wynosić nawet 30 lat, to przez ten okres wydajność nie będzie ta sama. Sprawność systematycznie spada wraz ze wzrostem okresu użytkowania. W ciągu roku jest to spadek wynoszący od 0,5 do nawet 1 proc.