Biznes Fakty
Brak absolutorium dla b. członków zarządu Orlenu. Do sądu wpłynęły pozwy
Do Sądu Okręgowego w Łodzi wpłynęły pozwy o stwierdzenie nieważności lub uchylenie wskazanych uchwał podjętych przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie 25 czerwca 2024 roku. Chodzi o uchwały w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu za rok 2023.
/Karol Makurat/REPORTER /East NewsSpis treści:
„ORLEN SA powziął informację z Sądu Okręgowego w Łodzi, X Wydział Gospodarczy, o wniesieniu przez akcjonariusza pozwów o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwał podjętych przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie w dniu 25 czerwca 2024 roku” – zaraportował w poniedziałek koncern.
Chodzi o uchwałę nr 13 w sprawie absolutorium z wykonania obowiązków w roku 2023 członka zarządu spółki – Adama Buraka, oraz o uchwałę nr 20, w sprawie absolutorium z wykonania obowiązków w roku 2023 Iwony Waksmundzkiej-Olejniczak (również członka zarządu).
Orlen poinformował jednocześnie, że w ocenie spółki pozwy są „bezzasadne”.
Byli członkowie zarządu Orlenu bez absolutorium za 2023 rok
Przypomnijmy, podczas czerwcowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Orlenu, Daniel Obajtek wraz z pozostałymi członkami zarządu, którym kierował, nie otrzymał absolutorium za 2023 r. Za nieudzieleniem absolutorium oddano większość głosów na walnym zgromadzeniu.
Taka negatywna ocena pracy byłego już zarządu Orlenu otwiera drogę do roszczeń za błędne decyzje biznesowe podejmowanie w poprzedniej kadencji zarządu. Przed walnym zgromadzeniem głośno było choćby o stracie ponad 1,5 mld zł przez szwajcarską spółkę Orlenu.
Kolejną przesłanką dla nieudzielenia absolutorium byłemu zarządowi Orlenu była polityka cenowa w 2023 roku (przed wyborami parlamentarnymi), która pozbawiła spółkę ewentualnych korzyści (ceny paliw były zdumiewająco niskie).
Trzeba jednak podkreślić, że brak absolutorium dla poprzednich zarządów bywał już wcześniej wykorzystywany w walce o wpływy w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Menedżerowie, którzy decydowali się na sądowe spory w sprawie absolutorium, niejednokrotnie wygrywali te batalie.
To już kolejne pozwy w sprawie nieudzielenia absolutorium byłemu zarządowi Orlenu
Na początku sierpnia Orlen informował, że akcjonariusze wnieśli pozwy o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwał z 25 czerwca 2024 r. o nieudzieleniu absolutorium za 2023 r. ośmiu byłym członkom zarządu oraz dwóm członkom rady nadzorczej.
Pozwy wniesione do Sądu Okręgowego w Łodzi dotyczyły byłych członków zarządu: Armena Konrada Artwicha, Patrycji Klareckiej, Michała Roga, Jana Szewczaka, Józefa Węgreckiego, Piotra Sabata, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego oraz byłych członków rady nadzorczej Andrzeja Szumańskiego i Michała Klimaszewskiego.
W przypadku zarządu z 2023 r. oprócz Daniela Obajtka absolutorium nie otrzymali również: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Michał Róg, Jan Szewczak i Józef Węgrecki, a także Piotr Sabat, Krzysztof Nowicki, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski.
Członkowie byłej rady nadzorczej Orlenu również bez absolutorium
Większość poprzedniego zarządu przestała pełnić funkcje w lutym 2024 roku.
Z kolei w przypadku rady nadzorczej z 2023 r. oprócz Wojciecha Jasińskiego absolutorium nie udzielono także: Andrzejowi Szumańskiemu, Annie Wójcik, Barbarze Jarzembowskiej, Andrzejowi Kapale, Michałowi Klimaszewskiemu, Romanowi Kuszowi, Jadwidze Lesisz oraz Annie Sakowicz-Kacz i Janinie Goss.
Rada nadzorcza w tym składzie została odwołana 6 lutego 2024 r.
***