Biznes Fakty
Cła Trumpa dotyczą również tych produktów. „Feta i oliwa z oliwek nie są produkowane w USA”
Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis oświadczył, że jego kraj jest gotowy przeciwstawić się amerykańskim cłom. Dodał, że nie ma uzasadnienia dla nakładania ceł na oliwki, oliwę z oliwek i ser feta, ponieważ produkty te nie są produkowane w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie szef greckiego banku centralnego Yanis Stournaras uważa, że cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa mogą spowolnić wzrost gospodarczy w strefie euro o 0,5-1 punktu procentowego.

Treść:
Stany Zjednoczone nie produkują fety, oliwek ani oliwy z oliwek, więc nakładanie na nie przez Waszyngton ceł nie ma sensu – powiedział w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, powołując się na agencję prasową ANA-MPA. Zauważył również, że gospodarka grecka jest gotowa na „zasady gry”, które zmieniają Stany Zjednoczone.
Grecja wzywa do zjednoczonej i jednolitej odpowiedzi Europy na cła USA
Szef rządu zaapelował o jednomyślną odpowiedź krajów UE na amerykańskie cła . Zaznaczył, że brak „gwałtownej reakcji” ze strony Europy jest pozytywnym zjawiskiem, ponieważ reakcję należy dokładnie przemyśleć.
Premier zaznaczył, że Grecja eksportuje oliwę z oliwek, oliwki stołowe i ser feta. „Produkty te nie są wytwarzane w Stanach Zjednoczonych, więc nakładanie na nie ceł nie ma sensu” – dodał.
Produkty spożywcze stanowią około 31 procent całkowitego eksportu Grecji do Stanów Zjednoczonych. Wartość samego eksportu oliwek stołowych szacuje się na 210 milionów euro.
Grecy liczą potencjalne straty z powodu ceł Donalda Trumpa
Prezes Greckiego Banku Centralnego Yanis Stournaras powiedział w wywiadzie dla Financial Times opublikowanym w poniedziałek, że cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa mogą spowolnić wzrost gospodarczy w strefie euro o 0,5 do 1 punktu procentowego.
2 kwietnia Trump ogłosił wprowadzenie 10-procentowego cła bazowego na cały import do Stanów Zjednoczonych, co odbiło się negatywnie na wielu krajach stosujących wysokie cła. Jak podaje Reuters, w przypadku Unii Europejskiej władze USA nałożyły 25-procentowe cła importowe na stal, aluminium i samochody oraz 20-procentowe cła na niemal wszystkie inne towary.
W 2024 roku import towarów z USA do UE osiągnie wartość 334 miliardów euro , podczas gdy eksport z UE do USA wyniesie 532 miliardy euro. Stany Zjednoczone są największym rynkiem zbytu dla towarów wyprodukowanych w UE; Stany Zjednoczone odpowiadają za prawie 21 procent całkowitego eksportu Wspólnoty.
Jak Unia Europejska zareaguje na cła USA?
Europa wciąż zastanawia się, jak zareagować na cła USA . Urzędnicy UE spotykają się dziś w Luksemburgu, aby omówić możliwe środki odwetowe przeciwko cłom Donalda Trumpa.
W ramach pierwszego „pakietu odwetowego” UE mogłaby nałożyć cła na towary importowane z USA, takie jak drewno, żywność, odzież i sprzęt gospodarstwa domowego, podaje Reuters.