Biznes Fakty
Czy system ETS zostanie zmieniony? „Śmiem twierdzić, że mamy większość”
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska omówiła system handlu emisjami. Jej zdaniem, do jego rewizji potrzebna jest większość głosów państw członkowskich UE.

Francja przedstawiła wstępną propozycję wprowadzenia korytarza cenowego dla kwot w systemie ETS na posiedzeniu Rady Ministrów Energii, potwierdziła Hennig-Kloska, która przewodniczyła spotkaniu w Brukseli w imieniu polskiej prezydencji. Zaznaczyła, że realnie taka inicjatywa mogłaby zostać wdrożona nie wcześniej niż w 2026 roku.
– Francuzi rozpoczęli dyskusję. (…) Na podstawie dyskusji i mojego zrozumienia śmiem twierdzić, że mamy niezbędną większość, aby Europejski Trybunał Praw Człowieka mógł rozpatrzyć tę sprawę — zauważył minister. Podkreśliła, że różne państwa członkowskie mają różne poglądy na temat tego przeglądu, który Komisja zaplanowała na 2026 r.
Rewizja ETS? Minister wyznaczył termin
Powiedziała, że dobrze, iż taka dyskusja w ogóle się odbywa.
„Nie chodzi o to, aby odejść od zasady „zanieczyszczający płaci” , ale o to, aby tę zasadę uczynić bardziej racjonalną i nie zaburzać rynku” – podkreślił minister.
Dodała, że nieformalne propozycje płynące z krajów UE dotyczą głównie: spowolnienia procesu znoszenia darmowych uprawnień do emisji CO2 i korytarzy cenowych na rynku ETS.
„Musimy omówić to z Dyrekcją Generalną ds. Działań w dziedzinie Klimatu (w Komisji Europejskiej) – przegląd jest planowany (w 2026 r.), ale powinien zostać przeprowadzony wcześniej” – podsumowała.
Tydzień temu agencja Reuters poinformowała, że Francja zaproponowała wprowadzenie korytarza cenowego dla pozwoleń na emisję CO2 w unijnym systemie handlu emisjami.