Emerytura za staż pracy. Prace w Sejmie wciąż trwają, ale wątpliwości są

Mimo że kwestia emerytur za wysługę lat jest omawiana od dłuższego czasu, do tej pory nie zaszły w niej żadne zmiany. Jednakże Sejm pracuje obecnie nad dwoma projektami ustaw, które mogłyby umożliwić wcześniejsze przejście na emeryturę. Jakie będą warunki przyznawania emerytur zależnych od stażu pracy i kiedy mogą zostać wprowadzone?

68903fe95dc1709298212e9032203205, Biznes Fakty Czym jest emerytura służbowa? Kto może z niego korzystać i kiedy? / 123RF/PIKSELI

Treść:

  • 01 Emerytury za staż pracy – prace nad projektem ustawy trwają
  • 02 Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę za staż pracy?
  • 03 Kiedy zaczną obowiązywać emerytury za wysługę lat?

Emerytury za staż pracy – prace nad projektem ustawy trwają

W tej chwili w Sejmie trwają prace nad dwoma projektami ustaw: jeden przygotowała lewica, drugi NSZZ „Solidarność”. Oba projekty dotyczą wprowadzenia emerytury służbowej dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a więc objętych nowym systemem emerytalnym.

NSZZ „Solidarność” podkreśla, że wprowadzenie emerytur służbowych będzie miało istotne znaczenie dla osób z długim stażem pracy , zwłaszcza tych, którzy wykonują ciężką pracę fizyczną lub umysłową i nie są w stanie kontynuować pracy do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego.

W marcu 2025 r. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oficjalnie ogłosiła, że ministerstwo popiera wprowadzenie emerytur służbowych. Zaznaczyła również, że obecnie trwają prace nad sformułowaniem oficjalnego stanowiska rządu w sprawie tych projektów ustaw.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę za wysługę lat?

Emerytury służbowe mają być alternatywą dla obecnego systemu emerytalnego opartego na wieku emerytalnym. Podstawowym założeniem systemu emerytalnego jest zapewnienie możliwości przejścia na emeryturę osobom, które bardzo wcześnie rozpoczęły aktywność zawodową i od wielu lat odprowadzają składki, ale nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego.

Zarówno propozycja lewicowa, jak i inicjatywa NSZZ „Solidarność” zakładają możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu określonego stażu pracy, który wynosi:

● 35 lat doświadczenia w ubezpieczeniach i poza nimi – dla kobiet,

● 40 lat doświadczenia w ubezpieczeniach i poza nimi – dla mężczyzn.

Zgodnie z projektem ustawy warunkiem nabycia prawa do emerytury służbowej będzie dodatkowe wymaganie zgromadzenia przez ubezpieczonego na rachunku w ZUS kwoty kapitału pozwalającej na wypłatę świadczenia wynoszącego co najmniej 120% emerytury minimalnej. Wprowadzenie tego warunku ma na celu zapewnienie emerytom odpowiednio wysokiego świadczenia, nie powodując przy tym nadmiernego obciążenia budżetu państwa.

Kiedy zaczną obowiązywać emerytury za wysługę lat?

Na chwilę obecną nie jest jasne, kiedy dokładnie emerytury służbowe zaczną obowiązywać. Choć prace legislacyjne nad obydwoma projektami już trwają, nie ustalono jeszcze konkretnej daty wejścia w życie nowych przepisów.

Reforma systemu emerytalnego , choć z jednej strony może okazać się korzystna dla wielu pracowników, budzi też pewne wątpliwości. Przeciwnicy projektu ustawy wyrażają obawy, że wprowadzenie emerytur służbowych może wywrzeć nieuzasadnioną presję na system ubezpieczeń społecznych i budżet państwa.

W tej chwili nie jest zatem jasne, czy minister finansów Andrzej Domański zgodzi się na realizację takich decyzji, co potencjalnie mogłoby się wiązać z dodatkowymi kosztami dla budżetu państwa.

WB

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *