Biznes Fakty
Frekwencja wyniosła ponad 70 procent. popiera tego kandydata. Profesor Chvedoruk ocenia
– Frekwencja powyżej 70 proc. da pierwszeństwo Rafałowi Trzaskowskiemu – uważa dr Hub. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem badacza, wysoka frekwencja w wyborach jest konsekwencją intensywnej kampanii wyborczej, prowadzonej w ostatnich dniach przed drugą turą.

– Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich powinna być wysoka, przewiduje politolog dr Hub. w wywiadzie dla PAP. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. „Taka mobilizacja jest korzystna dla kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego ” – podkreśla.
Jego zdaniem tak wysoka frekwencja będzie konsekwencją wielu istotnych wydarzeń ostatnich dni kampanii, takich jak debaty, wywiady i wiece, a także „złożoności sytuacji” po pierwszej turze wyborów, spowodowanej liczbą kandydatów i ich aktywnością.
„Co więcej, potężna machina wyborcza Platformy Obywatelskiej dopiero teraz zaczęła działać na pełnych obrotach. Wcześniej była bardziej skupiona na przeciwdziałaniu mobilizacji wokół Karola Nawrockiego, wspieranego przez PiS, niż na mobilizacji wokół Trzaskowskiego” – zauważył Chvedoruk.
Druga tura wyborów. Frekwencja będzie wysoka, co pomoże jednemu kandydatowi.
Zapytany w studiu PAP, który kandydat skorzystałby na wyższej frekwencji, odpowiedział, że wiele badań poprzednich wyborów pokazywało, że frekwencja wahała się między 60 a 70 procent. Jest to korzystne dla PiS , ale „wszystko powyżej 70 proc. staje się już czynnikiem wyraźnie sprzyjającym Platformie Obywatelskiej ”.
Chvedoruk podkreśla, że frekwencja powyżej 70 procent, znaczne środki mobilizacyjne, udział zwolenników w wyborach powyżej poziomu bazowego i duże możliwości oddziaływania na opinię publiczną za pomocą władzy to czynniki sprzyjające kandydatowi PO .
Politolog, odnosząc się do popieranego przez PiS kandydata Karola Nawrockiego, zauważył, że choć z politycznego punktu widzenia mógł on czuć się zwycięzcą pierwszej tury, to procentowo otrzymał mniej głosów, niż można by oczekiwać na podstawie sondaży poparcia dla partii Prawo i Sprawiedliwość.
Dodał, że Nawrocki liczy na głosy Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna , wśród których odsetek wyborców przekraczający normę stanowią osoby najmłodsze, które „dopiero zaczynają się socjalizować politycznie”.
Wybory prezydenckie 2025. Czy w drugiej turze będzie rekordowa frekwencja?
Jak zauważył, nie jest jeszcze jasne, czy kandydaci wezmą udział w drugiej turze wyborów. Dodał, że wyborcy Browna są szczególnie „ bardzo zorientowani na tożsamość ” i zdaniem Chvedoruka ich determinacja, aby głosować na główne partie, powinna być bardzo silna .
Historycznie rzecz biorąc, frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich była niemal zawsze wyższa niż w pierwszej . W 2015 roku różnica wyniosła ponad 6 punktów. proc. (55,34% wobec 48,96%), a w 2020 r. – o ponad 3 pkt proc. procent (68,18% w porównaniu do 64,51%). W pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2025 r. frekwencja wyniosła 67,31 proc .
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca . W pierwszej turze Trzaskowski uzyskał 31,36 proc., a Nawrocki 29,54 proc .