Gigant chemiczny zamyka zakład. Zwolnią 350 osób.

Qemetica Soda Polska, jedyny w Polsce i drugi w Europie producent sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej, a także największy producent soli warzonej w kraju, rozpoczyna przygotowania do zamknięcia jednego ze swoich zakładów. Całkowite zaprzestanie produkcji sody w Janikowie planowane jest na koniec lipca br. Około 350 pracowników straci pracę.

9714c0ea3e0433578a05500ef5f08beb, Biznes Fakty Qemetica Soda Polska rozpoczyna przygotowania do zamknięcia zakładu sodowego w Janikowie / Stanislav Belski / Reporter

Firma potwierdziła, że pozostaje w stałym kontakcie z klientami i gwarantuje ciągłość dostaw z dwóch pozostałych zakładów produkujących sodę w Kemetice. Drugi zakład mieści się w Inowrocławiu, a trzeci w Stassfurcie w Niemczech.

To oficjalny koniec działalności fabryki napojów gazowanych w Janikowie. Rozpoczynają się przygotowania do procesu hibernacji

Zamknięcie zakładu w Janikowie wiąże się z rozpoczęciem procesu zwolnień grupowych , który jest obecnie omawiany ze związkami zawodowymi. Oczekuje się, że zwolnienia obejmą około 350 pracowników . Około 90 pracowników pozostanie w obecnym zakładzie, aby nadzorować proces konserwacji i serwisować kluczowy sprzęt na potrzeby warzelni soli i miasta, w tym: elektrociepłowni i oczyszczalni ścieków.

Firma poinformowała, że utrzymanie produkcji sody w Janikowie stało się niemożliwe ze względu na wysokie koszty energii spowodowane ceną unijnych limitów emisji CO2, a także brak ochrony przed nieuczciwą konkurencją ze strony krajów spoza UE – turecka soda , produkowana z rosyjskiego węgla i gazu, wyparła europejskich producentów , przejmując już 30 proc. rynku. W Polsce obowiązują przepisy dotyczące ochrony środowiska, które ograniczają działalność europejskich firm, podczas gdy w Turcji i Stanach Zjednoczonych ograniczenia te nie obowiązują.

Walczyli o utrzymanie zakładu w ruchu. „Próbowaliśmy wszystkiego”

„Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy. Od miesięcy prowadzimy negocjacje z naszym rządem i instytucjami UE, domagając się ceł wyrównawczych na turecką sodę produkowaną z rosyjskich surowców i ochrony przed gwałtownym wzrostem cen energii . Ostrzegaliśmy przed ryzykiem utraty tysięcy miejsc pracy i kluczowej infrastruktury w regionie. Nie możemy dłużej czekać – warunki rynkowe i ceny zmusiły nas do podjęcia tej decyzji. Każdy miesiąc to strata rzędu kilku milionów złotych. Potrzebujemy konkretnego wsparcia ze strony decydentów. Ale na razie – mimo dużego zaangażowania wielu stron, co doceniamy – nie ma takich szczegółów” – powiedział prezes Qemetica Group Kamil Majczak, którego słowa zacytowano w komunikacie prasowym.

Przeczytaj: Po 23 latach fabryka w Polsce zostaje zamknięta. Zwolnienia będą kosztować miliony złotych

Spółka poinformowała, że wyjście z hibernacji jest możliwe pod warunkiem podjęcia środków na szczeblu krajowym i europejskim, w tym: wprowadzenia ceł wyrównawczych na turecką sodę, co umożliwi europejskim producentom konkurowanie na równych warunkach; realne obniżenie kosztów energii, zmiany norm środowiskowych.

„Bez niezbędnych zmian wznowienie produkcji w Janikowie nie będzie uzasadnione ekonomicznie . Jeśli w przyszłości pojawi się możliwość wznowienia produkcji, będziemy na to przygotowani. „Potrzebujemy jednak szybkiego i konkretnego wsparcia ze strony decydentów” – zauważył Kamil Majczak.

Firma poinformowała również , że sytuacja w przemyśle chemicznym w Europie zmusza ją do dywersyfikacji działalności i inwestowania poza UE . Spółka poinformowała, że przejęcie amerykańskiego biznesu krzemionki strącanej wzmocniło jej pozycję na rynku globalnym i otworzyło nowe sektory w przemyśle chemicznym. Jednocześnie firma inwestuje w obniżanie kosztów operacyjnych w Europie. Kluczowym projektem jest budowa nowoczesnej spalarni odpadów komunalnych w Inowrocławiu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *