Inflacja cen żywności w Rosji rośnie szybko. Wskaźnik występowania barszczu gwałtownie wzrasta

Rosjanie uwielbiają barszcz, ale przygotowanie zupy bez rujnowania budżetu staje się coraz trudniejszym zadaniem, podaje anglojęzyczny portal The Moscow Times, powołując się na informacje z niezależnego dziennika biznesowego Kommiersant. W ciągu ostatniego roku ceny warzyw używanych do barszczu gwałtownie wzrosły, przez co ta popularna potrawa stała się dobrem luksusowym.

B4bf5be3df4cada9448c756efb3297e5, Biznes Fakty Wskaźnik popytu na barszcz w Rosji rośnie. Inflacja cen żywności wpływa na Rosjan / Natalia Kolesnikova / AFP

Jak zauważa The Moscow Times, „indeks barszczu” lub „ indeks barszczu ” to powszechnie akceptowany wskaźnik kondycji ekonomicznej konsumentów w krajach Europy Wschodniej. Dzieje się tak dlatego, że barszcz powstaje z warzyw i przypraw, które można znaleźć w każdej kuchni w tej części kontynentu.

Barszcz staje się dla Rosjan luksusem. Ceny składników gwałtownie rosną

I to właśnie te składniki znacząco podrożały w Rosji w ciągu ostatniego roku. Jak podaje Kommiersant, powołujący się na dane Rosstatu, ceny ziemniaków wzrosły o 166,5 proc., co oznacza wzrost o trzycyfrową wartość. Cena cebuli w maju 2025 r. wzrosła o 87,2%. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej kilogram kosztował średnio 72,3 rubla (ok. 3,40 zł). Cena białej kapusty wzrosła w ciągu roku o 56,8 proc., osiągając 75,2 rubli (ok. 3,53 zł) za kilogram. Ceny buraków wzrosły o 11,9 proc., a pomidorów o 1,2 proc.

Wzrost cen warzyw tłumaczy się również nieurodzajem – analitycy rynku rolnego, z którymi rozmawiał dziennik Kommiersant, podają, że np. w obwodzie wołgogradzkim, gdzie uprawia się cebulę i kapustę w dużych ilościach, wystąpiła susza.

Jak powiedział rolnik w wywiadzie dla dziennika, spodziewany jest także znaczący wzrost cen nawozów i środków ochrony roślin , co przekłada się na wyższe koszty produkcji.

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa zamierza w tym roku zwiększyć powierzchnię upraw warzyw, co powinno pomóc ustabilizować ceny na początku kolejnego sezonu zbiorów.

Inflacja w Rosji trwa. Produkty spożywcze stanowią coraz większą część budżetu rodzinnego

Jednocześnie trwająca inflacja w Rosji zmusza gospodarstwa domowe do wydawania coraz większej części dochodów na żywność – według ekspertów z ośrodka badawczego Romir odsetek ten jest najwyższy od lutego 2022 r., kiedy rozpoczęła się pełnowymiarowa rosyjska inwazja na Ukrainę.

W kwietniu przeciętna rosyjska rodzina wydała na żywność 34,6% swoich dochodów. W styczniu wskaźnik ten wynosił 33%, a w kwietniu 2024 r. – 28,6%.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *