Biznes Fakty
„Klauzula zrzeczenia się odpowiedzialności”. Polska chce tego od Brukseli
Polska złożyła wniosek o tzw. klauzulę wyjścia, która pozwala na zwiększenie wydatków (w tym przypadku na obronę) pomimo zastosowania wobec naszego kraju procedury nadmiernego deficytu. Komisja Europejska niedawno wyraziła poparcie dla zastosowania tej „klauzuli wyjścia” w obliczu zagrożenia ze Wschodu.

Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że Polska złożyła wniosek o przyznanie klauzuli wyjścia z UE. Głównym powodem są wydatki na obronę. Klauzula ta dopuszcza możliwość zwiększenia wydatków, mimo zastosowania wobec Polski procedury nadmiernego deficytu.
„Artykuł krajowy dopuszcza odstępstwo od trajektorii wydatków rekomendowanej przez Radę Ecofin w kierunku zwiększenia wydatków na obronę w porównaniu do poziomu sprzed wojny na Ukrainie. Szacuje się, że wzrost wydatków na obronę według klasyfikacji EU COFOG w Polsce w porównaniu do 2021 r. wyniesie odpowiednio 1,1% PKB i 1,3% PKB w latach 2024-2025” – czytamy w komunikacie prasowym.
Klauzula ta dopuszcza odstępstwa od rekomendowanej przez Radę Ecofin trajektorii wydatków, w granicach zwiększenia wydatków na obronę w porównaniu do sytuacji sprzed wojny na Ukrainie, nie przekraczając jednak 1,5% PKB.
Ministerstwo przypomniało, że 19 marca br. Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do skoordynowanego wykorzystania krajowych przepisów o wycofaniu się z UE, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności agresji Rosji na Ukrainę i pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa.
„Kwietniowy termin składania wniosków o krajową klauzulę wycofania nie jest ostateczny, a kraje mogą podjąć decyzję później. Wnioski państw członkowskich złożone do Rady Ecofin i Komisji Europejskiej do końca kwietnia, w tym Polski, zostaną ocenione przez KE do 4 czerwca, a na podstawie jej zaleceń Rada Ecofin podejmie stosowne decyzje 8 lipca” – poinformowało Ministerstwo Finansów.
***