Biznes Fakty
Mięso w Polsce coraz droższe. Zwrócono uwagę na dwa powody
Drożeje wołowina. Coraz wyższe ceny odczuwane są nie tylko w Polsce, ale też w Unii Europejskiej i na świecie. Wzrost cen w Polsce eksperci uzasadniają spadkiem liczebności stad i coraz większym eksportem. Twierdzą, że w tym roku Polska może pobić zeszłoroczny rekord i sprzedać wołowinę za ponad 2,2 mld euro.
/123RF/PICSELW październiku cena żywca wołowego wynosiła w skupie 10,8 zł za kg, o 6,3 proc. więcej niż przed rokiem – informuje GUS. W listopadzie zaś ceny mięsa wołowego były o prawie 4 proc. (3,8 proc.) wyższe niż w tym samym miesiącu 2023 r.
W Polsce hodowlą bydła zajmuje się ok. 300 tys. gospodarstw. Najwięcej w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i podlaskim – wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród krajów Unii Europejskiej, nasz kraj zajmuje szóste miejsce pod względem wielkości produkcji tego mięsa.
Spada liczebność stad
Jednak spada pogłowie bydła. W czerwcu 2024 r. wynosiło ono 6 mln 335,9 tys. sztuk, o 23,8 tys. sztuk (0,4 proc.) mniej niż przed rokiem – informuje GUS. Zgodnie z danymi urzędu, zmniejszenie liczebności bydła wynika ze spadku pogłowia wszystkich grup wiekowych stada z wyjątkiem cieląt.
Spada liczebność stad, ale nie eksport, który stanowi w Polsce ok. 70 proc. produkcji, z czego zdecydowana większość (80 proc.) trafia na rynek UE. W Unii Europejskiej Polska jest drugim eksporterem mięsa wołowego po Irlandii i trzecim unijnym eksporterem do krajów spoza Unii – informuje Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego (PZHiPBM). Największymi odbiorcami są Włochy, Niemcy, Holandia i Hiszpania. Polską wołowinę importuje też Turcja, Wielka Brytania, Izrael i Japonia. Otwierają się na nią Chiny, Wietnam i Algieria.
Od stycznia do lipca 2024 r. wartość sprzedanej do innych krajów wołowiny wyniosła 776 mln euro, o 6,5 proc. więcej rok do roku. Prezes PZHiPBM Jacek Zarzecki nie wykluczył, że Polska pobije w tym roku zeszłoroczny rekord, kiedy to eksport wołowiny wyniósł 2,2 mld euro. Jednak przy spadającym pogłowiu oznacza to mniejszą podaż na to mięso w Polsce i wyższe ceny.
Wzrost cen nie tylko w Polsce
Problem z drożejącą wołowiną mają nie tylko Polacy. Mierzą się z nim także inne kraje Unii Europejskiej. W lutym cena mięsa wołowego była w UE była o 3,3 proc. wyższa rdr – wynika z danych Eurostatu. Europejski Urząd Statystyczny informuje też, że w ciągu ostatnich trzech lat roczne wahania cen tego produktu przekraczały 10 proc. Według szacunków Komisji Europejskiej, cena wołowiny będzie w rosnąć do 2035 r. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” („DGP”).
Rosnące ceny wołowiny odczuwa nie tylko Europa. W minionym tygodniu notowania bydła rzeźnego na specjalizującej się w obrocie towarami rolnymi giełdzie w Chicago po raz pierwszy od roku przekroczyły 190 centów za funt (czyli 17 zł za kg). “To o 13 proc. więcej niż przed rokiem i o ok. 1 proc. poniżej najwyższych poziomów w historii” – informuje „DGP”.