Biznes Fakty
Najbogatsze kobiety świata według Forbesa. Większość odziedziczyła swój majątek.
Na świecie jest 406 miliarderek – zajmują się zarządzaniem, zasiadają w radach nadzorczych, działają jako mecenasi i filantropi. Większość z nich odziedziczyła swój majątek, tylko nieliczni osiągnęli sukces finansowy dzięki własnym wysiłkom – wynika z danych dotyczących miliarderów opublikowanych przez amerykański magazyn Forbes, który ukazuje się co dwa tygodnie. Liczba kobiet-miliarderek powoli rośnie. W porównaniu z rokiem 2024 nastąpił wzrost o 0,1 punktu procentowego.

Spośród 3028 miliarderów 13,4 procent stanowią kobiety. Jak podaje dwutygodnik Forbes, choć nadal stanowią oni wyraźną mniejszość, ich wpływy stale rosną. To pokazuje, że liczba najbogatszych kobiet powoli rośnie.
Najbogatsza kobieta na świecie. Jej majątek netto wynosi 101 miliardów dolarów.
Obecnie najbogatszą kobietą na świecie jest Alice Walton, dziedziczka Walmartu, jednej z największych firm detalicznych. Majątek jedynej córki założyciela sieci, Sama Waltona, który zmarł ponad 30 lat temu, szacuje się na 101 miliardów dolarów. W ciągu ostatniego roku, gdy akcje Walmartu wzrosły o 40 procent, jej majątek netto zwiększył się o 28,7 miliarda dolarów, co pozwoliło dziedziczce fortuny handlu detalicznego powrócić na szczyt.
Pasją najbogatszej kobiety świata jest sztuka. Czternaście lat temu Walton otworzyła Muzeum Sztuki Crystal Bridges w swoim rodzinnym mieście Bentonville w stanie Arkansas. W muzeum znajduje się stała kolekcja sztuki amerykańskiej, obejmująca dzieła Andy'ego Warhola, Normana Rockwella i Georgii O'Keeffe. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. W tym roku w Bentonville ma zostać otwarta szkoła medyczna finansowana przez miliarderów.
Kobiety o największym bogactwie. L'Oreal stracił swoją pozycję
Drugie miejsce pod względem bogactwa zajmuje Françoise Bettencourt-Meyers. Francuska dziedziczka firmy kosmetycznej L'Oréal od pięciu lat rywalizuje z Waltonem o pozycję lidera. W czerwcu 2024 roku miliarderka zapisała się w historii jako pierwsza kobieta, której majątek oszacowano na 100 miliardów dolarów.
Według magazynu Forbes, majątek dziedziczki L'Oréal wynosi obecnie 81,6 miliardów dolarów. Zmiana ta jest następstwem spadku sprzedaży kosmetyków, zwłaszcza w Chinach. To z kolei doprowadziło do 20-procentowego spadku akcji. Po 28 latach zasiadania w zarządzie spółki i pełnienia funkcji wiceprzewodniczącej rady nadzorczej, 71-letnia Bettencourt-Meyers ogłosiła w lutym zamiar przejścia na emeryturę.
Filantropka i dziedziczka wśród najbogatszych kobiet
Trzecie miejsce zajęła Julia Kokh. Szacuje się, że majątek netto wdowy po Davidzie Kochu wynosi 74,2 miliardów dolarów. — podaje Forbes. Ona i jej trójka dzieci odziedziczyli 42 procent akcji spółki Koch, Inc. (dawniej Koch Industries) jest drugą co do wielkości prywatną firmą w Stanach Zjednoczonych, działającą w wielu sektorach przemysłu, m.in. w przemyśle rafineryjnym, rolnictwie i nieruchomościach. W ciągu roku majątek Julii Koch zwiększył się o prawie 10 miliardów dolarów.
Wdowa jest członkiem zarządu Koch Industries. Zajmuje się także działalnością filantropijną i pełni funkcję prezesa Fundacji Davida H. Kocha, która przekazała dotychczas około 200 milionów dolarów na wsparcie różnych celów, w tym badań naukowych i medycznych, edukacji i sztuki. Miliarder zasiada również w zarządzie Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i School of American Ballet.
Bogactwo poprzez dziedziczenie
Tuż obok podium znalazła się Jacqueline Mars (42,6 mld dolarów), której dziadek rozpoczął sprzedaż cukierków nadziewanych masłem, robionych w jego kuchni, w 1911 r. Piąte miejsce zajęła Szwajcarka Rafaela Aponte-Diamant (37,7 mld dolarów), która wraz z mężem założyła Mediterranean Shipping Company (MSC), obecnie największą
Źródło