Nationale-Nederlanden musi się tłumaczyć. KNF wnioskuje do prokuratury

Jedna z działających w Polsce spółek zarządzających funduszami emerytalnymi – Nationale-Nederlanden – mogła popełnić przestępstwa. Zawiadomienia dotyczące potencjalnego ujawnienia poufnych informacji i wykorzystania ich w obrocie giełdowym są już w prokuraturze. Złożyła je Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

F5d33804681000b1b5a500abdae3bc7d, Biznes Fakty KNF złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. Nationale-Nederlanden PTE /Arkadiusz Ziółek /East News

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) złożyła zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez Nationale-Nederlanden PTE – poinformowano w komunikacie. 

Podejrzenie dotyczy ujawniania poufnych informacji i wykorzystania ich w obrocie giełdowym.

Nationale-Nederlanden to towarzystwo emerytalne obecne na polskim rynku od 1998 krajach. oku. Zarządza funduszami OFE, IKE, IKZE i PPK. Towarzystwo jest częścią Grupy NN – firmy ubezpieczeniowo-inwestycyjnej działającej w 18 krajach.

Podejrzenie przestępstw. Grożą za nie milionowe grzywny

Przestępstwa, o których popełnienie podejrzewa Nationale-Nederlanden KNF, miałyby polegać na „ujawnieniu informacji poufnych o zamiarze złożenia zleceń kupna akcji oraz wykorzystania tych informacji w obrocie akcjami” – czytamy w komunikacie regulatora rynku. 

Chodzi o akcje spółek Unimot, Mercor, Compremum i Polenergia.  

KNF podała, że złamanie zakazu ujawniania informacji poufnych jest naruszeniem unijnego rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (tzw. rozporządzenie MAR). Na podstawie polskiego prawa to przestępstwo jest zagrożone grzywną do 2 mln zł, karą pozbawienia wolności do lat 4 albo obiema tymi karami łącznie.

Z kolei złamanie zakazu wykorzystania informacji poufnej, będące naruszeniem tego samego rozporządzenia, jest zagrożone grzywną do 5 mln zł, karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat albo obiema tymi karami łącznie.

„Informacja o złożeniu przez Komisję zawiadomienia ma na celu ochronę interesów uczestników rynku finansowego i poinformowanie o potencjalnym naruszeniu ich interesów” – napisano w komunikacie.

Stanowisko Nationale-Nederlanden PTE

„Zwracamy uwagę, że zgodnie z komunikatem KNF zawiadomienie dotyczy podejrzenia ujawnienia i wykorzystania informacji poufnych dotyczących zamiaru złożenia przez Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA zleceń kupna akcji Unimot SA, Mercor SA, Compremum SA i Polenergia SA. Powszechne Towarzystwo Emerytalne wyjaśnia, że podejrzenie popełnienia przestępstwa dotyczy osoby fizycznej, która miała dostęp do tych informacji” – zauważa Szymon Ożóg, prezes zarządu Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne SA w przesłanym redakcji Interii Biznes stanowisku. 

„Jako spółka regulowana działamy w oparciu o ściśle regulowany, dokumentowany i nadzorowany proces inwestycyjny. Decyzje inwestycyjne są podejmowane przez Komitet Inwestycyjny w oparciu o klarowne przesłanki, zawsze z myślą o interesie i bezpieczeństwie aktywów naszych klientów. Przekazaliśmy Regulatorowi dokumenty i informacje związane z prowadzonym postępowaniem. Według naszej najlepszej wiedzy interes uczestników funduszy nie został naruszony” – dodaje. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *