Biznes Fakty
Niemcy zapowiadają zwiększenie wydatków na obronę. „Rosja stanowi zagrożenie”.
Niemcy znacząco zwiększają wydatki na obronność. Budżet Bundeswehry ma wynieść 86 miliardów euro w 2025 roku. Minister obrony Boris Pistorius podkreśla, że agresywna polityka Rosji stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie. „Zwiększenie wydatków jest konieczne. Nasza polityka jest odpowiedzią na zagrożenie ze strony agresywnej Rosji, która nie kryje swoich imperialnych ambicji” – powiedział minister obrony.

Niemcy zwiększają wydatki na obronność: „Rosja stanowi zagrożenie”.
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius ogłosił w środę w Bundestagu, że wydatki na obronę wzrosną w tym roku do 86 miliardów euro . „Agresywna Rosja, która nie ukrywa swoich imperialnych ambicji, stanowi poważne zagrożenie” – powiedział polityk SPD.
„Na Niemczech można polegać” – zapewnił Pistorius w parlamencie podczas debaty budżetowej na rok 2025. „Zwiększenie wydatków jest konieczne. Nasza polityka jest odpowiedzią na zagrożenie ze strony agresywnej Rosji, która nie kryje swoich imperialnych ambicji” – minister obrony powtórzył słowa rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, że „ziemia, po której stąpa rosyjski żołnierz, należy do Rosji”. „Trudno wyobrazić sobie bardziej imperialne oświadczenie” – dodał polityk rządzącej SPD.
Pistorius określił wyniki niedawnego szczytu NATO jako historyczny sukces . Państwa członkowskie zadeklarowały zwiększenie wydatków na obronność do 5% PKB do 2035 roku. Budżet obronny Niemiec wzrośnie w tym roku o 10 miliardów euro , osiągając 62,4 miliarda euro. Bundeswehra otrzyma również 24 miliardy euro ze specjalnego funduszu utworzonego po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.
Minister obrony podkreślił, że Bundeswehra potrzebuje co najmniej 60 000 nowych żołnierzy i 200 000 dobrze wyszkolonych i wyposażonych rezerwistów . „Obecny cel zwiększenia liczby żołnierzy do 203 000 powinien zostać zrewidowany w górę” – zauważył Pistorius.
Friedrich Merz: Jeśli Niemcy nie zwiększą wydatków na obronność, NATO może się rozpaść.
Kanclerz Friedrich Merz bronił wcześniej w Bundestagu zwiększenia wydatków na Bundeswehrę. Zauważył, że gdyby Niemcy nie zdecydowały się na zwiększenie wydatków , NATO mogłoby się rozpaść . Przypomniał, że z inicjatywy CDU/CSU i SPD poprzedni Bundestag zniósł „hamulec zadłużenia”, który pozwalał na nieograniczony wzrost wydatków na wojsko.
Merz zapewnił Ukrainę o dalszym wsparciu Niemiec. „Narzędzia dyplomatyczne zostały wyczerpane, ponieważ zbrodniczy reżim używa przemocy, aby kwestionować prawo Ukrainy do istnienia” – powiedział kanclerz.
Prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec i lewica kwestionują zasadność zwiększania wydatków na wojsko, twierdząc, że pieniądze powinny być przeznaczone na cele socjalne. Argumentują, że rządząca koalicja wyolbrzymia zagrożenie ze strony Rosji z powodów politycznych.