Biznes Fakty
Nowe dane GUS. Wiadomo, gdzie powstaje największa część PKB
W 2023 roku ponad połowę krajowej wartości produktu krajowego brutto została wytworzona w 5 regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zaznaczył, że udziały poszczególnych regionów w generowaniu PKB w br. były znacznie zróżnicowane.
/123RF/PICSEL„W 2023 roku ponad 1/2 krajowej wartości produktu krajowego brutto została wytworzona w 5 regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim” – czytamy w poście opublikowanym przez GUS w poniedziałek na platformie X.
Rozwiń
5 regionów wytworzyło ponad połowę PKB w 2023 r.
GUS poinformował, że w choć w br. we wszystkich regionach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących w porównaniu z 2022 rokiem, to największy wzrost odnotowano w regionie warszawskim stołecznym – o 14,9 proc. Z kolei najmniejszy w regionie mazowieckim regionalnym – wzrost o 5,6 proc.
„Udziały poszczególnych regionów w generowaniu PKB w 2023 roku były znacznie zróżnicowane – od 2,0 proc. w regionie opolskim do 18,3 proc. w regionie warszawskim stołecznym” – czytamy na stronie Urzędu.
/PKB według regionów w 2023 r.
„Wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2023 roku kształtowała się na poziomie od 62,2 tys. zł w regionie lubelskim (68,8 proc. średniej krajowej) do 181,9 tys. zł w regionie warszawskim stołecznym (201,2 proc. średniej krajowej)” – napisano.
Dodano, że najwyższy poziom PKB na 1 mieszkańca uzyskany w 2023 roku w regionie warszawskim stołecznym przewyższał prawie 3-krotnie wartość PKB na 1 mieszkańca regionu lubelskiego, w którym odnotowano najniższy jego poziom.
Urząd poinformował, że dane dotyczące regionalnego PKB mają charakter wstępny i będą przedmiotem rewizji. Dodano, że ostateczne dane za 2023 rok będą dostępne we wrześniu 2025 roku.