Polscy producenci ponownie tracą w Chinach. Inwestują we własną produkcję

Inwestycje w krajową produkcję mleka w Chinach sprawiają, że polska branża mleczarska ma problemy, informuje „Puls Biznesu”. Import mleka w Państwie Środka spada, co nie cieszy największych eksporterów w Polsce.

Aa574e9b077db8c19c5b16ebc5d36edf, Biznes Fakty Spada import mleka do Chin /123RF/PICSEL

Mlekpol, Mlekovita, Łowicz, Spomlek i Polmlek to najwięksi producenci mleka w Polsce. Informacje z rynku chińskiego nie przynoszą im dobrych wieści. „Puls Biznesu” informuje, że inwestycje we własną produkcję mleka w Państwie Środka szkodzą polskiej branży mleczarskiej. 

Eksport mleka spadł o ponad 40 proc.

Dziennik powołuje się na dane Chińskiej Izby Handlowej ds. Importu i Eksportu Żywności i zauważa, że „w okresie styczeń-lipiec 2024 r. wartość wyeksportowanych produktów wyniosła 34,4 mln dolarów, co oznacza spadek o 41,6 proc. rok do roku i wypadnięcie z top 10. Jeszcze rok temu byliśmy na 10. miejscu, wysyłając produkty o łącznej wartości 107 mln dolarów”.

W 2021 r. Chiny importowały rekordowy wolumen produktów mlecznych – 3,94 mln ton, jednak od tego czasu import jednak spada. W ubiegłym roku wolumen wyniósł 2,9 mln ton (spadek o 12 proc. rok do roku, a wartość ponad 12 mld dolarów (spadek o 13 proc.) – wynika z danych chińskiego Narodowego Biura Statystycznego.

Będzie tylko gorzej?

Prognozy nie są optymistyczne. „W pierwszej połowie tego roku chiński import produktów mlecznych wyniósł 1,31 mln ton (spadek o 16,3 proc.). Spadek eksportu odnotowali dwaj najwięksi dostawcy na chiński rynek — Nowa Zelandia (2,8 mld dolarów, spadek o 14 proc.) i Holandia (768 mln dolarów, spadek o 45 proc.), zwiększyły go natomiast Niemcy (338 mln dolarów, wzrost 22,7 proc.).” – informuje „PB”.

Gazeta podkreśliła, że walka o chińskiego konsumenta staje się coraz trudniejsza. Polskie firmy muszą rywalizować ze światowymi producentami, a w kolejnych latach będzie jeszcze trudniej, bo konkurencja nie śpi. „PB” wskazuje, że na początku października na chińskiej platformie Taobao najdroższe mleko pochodziło z Nowej Zelandii – 14 dolarów za 6-litrowe opakowanie, następnie z Holandii – 12,6 dolarów i Niemiec – 10 USD. Na tle tej konkurencji polskie wypadało najtaniej – 8,4 dolarów. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *