Biznes Fakty
Prezes NBP przed Trybunałem Stanu. Czekają na kluczowy dokument
– Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej niedługo będzie dysponować dowodem skutecznego dostarczenia prezesowi NBP odpisu wstępnego wniosku o postawienie go przed Trybunałem Stanu (TS) – poinformował przewodniczący Komisji Zdzisław Gawlik z KO. Dowód doręczania pozwoli uruchomić procedurę ws. TS.
Prezes NBP Adam Glapiński (Flickr, NBP)
Komisja wysłała wniosek do Adama Glapińskiego 28 maja.
Sejmowa komisja czeka na potwierdzenie
– Sytuacja jest bardziej skomplikowana z procesowego punktu widzenia, niż mogłoby się wydawać. On powie tak, że dostał jakąś kopertę, bo to w kopercie było – dokument, i koperty nie otworzył, bo nie miał czasu, czy nie wiedział, że to jest tak ważna sprawa, że musi otworzyć. Mamy problem procesowy, żeby znaleźć taki argument, który uzasadni domniemanie, że zainteresowany zapoznał się z treścią wniosku – powiedział Gawlik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Miller o sprawie Romanowskiego. "Wizerunkowa porażka rządu Tuska"
– Gdyby było tak, że tylko pan prezes może zaświadczyć o otrzymaniu wniosku itd., to byśmy nigdy tego wniosku nie zrealizowali. Chodzi mi o to, żeby konsekwentnie wytrzymać i nie popełnić po drodze jakiegoś błędu po to, żeby skutecznie móc uruchomić to postępowanie i wykazać, że wniosek ten został skutecznie doręczony do wskazanego objętego treścią wniosku – dodał.
Gawlik zapytany, kiedy będzie dysponował dowodem dostarczenia, powiedział, że „już niedługo”.
Wniosek o TS dla prezesa NBP
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował pod koniec maja wstępny wniosek o TS dla prezesa NBP Adama Glapińskiego do procedowania przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Po otrzymaniu wniosku przewodniczący Komisji przesyła niezwłocznie osobie objętej wnioskiem odpis wstępnego wniosku, informując ją o prawie do złożenia pisemnych wyjaśnień w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
Gawlik poinformował, że wniosek został wysłany prezesowi NBP pocztą, a także został dostarczony do banku osobiście przez służby Sejmu.
Przewodniczący komisji potwierdził, że posiada dowód wpływu wniosku do NBP z datą 28 maja.
Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej po przeprowadzeniu postępowania (w planach jest m.in. przesłuchanie 50 lub więcej świadków) przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.
Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy.
Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy (230) ustawowej liczby posłów.
Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (PSL oraz Polska 250) oraz Lewica – mają w Sejmie łącznie 246 mandatów.