Biznes Fakty
Regiony Włoch dbające o czyste powietrze. Zakazują używania starych diesli
Osoby planujące podróżowanie po północnych Włoszech samochodem z silnikiem Diesla wkrótce będą musiały zmierzyć się z pewnymi trudnościami. Cztery regiony, które przyciągają wielu turystów, zdecydowały się na ograniczenie wjazdu samochodów, których silniki spełniają obowiązującą od 2011 r. normę Euro 5. Ograniczenia te wejdą w życie 1 października i będą dotyczyć miast liczących ponad 30 tys. mieszkańców. Niedostosowanie się do tego będzie skutkowało karami.

Obowiązująca od 2011 roku norma emisji spalin Euro 5 w UE określa dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla silników spalinowych. W przypadku silników Diesla oznacza to konieczność redukcji emisji tlenków azotu, cząstek stałych i węglowodorów. W 2014 roku wprowadzono bardziej rygorystyczną normę Euro 6.
Decyzje dotyczące silników Diesla spełniających normę Euro 5 podejmowane są z uwzględnieniem kwestii ochrony środowiska. Północne Włochy zmagają się z problemem zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w miesiącach zimowych.
Ograniczenia w czterech regionach
Lombardia, bogaty region ze stolicą w Mediolanie, planuje wprowadzić stały zakaz dla pojazdów z silnikiem Diesla spełniających normę Euro 5 od 1 października 2025 r . Ograniczenie będzie obowiązywać codziennie w godzinach 10:00-16:00 i 7:30-19:30. Tego samego dnia ograniczenia zaczną obowiązywać również w regionie Emilia-Romania, położonym w górach Peniny i na wybrzeżu Adriatyku. Władze lokalne podjęły decyzję, że pojazdy z nieodpowiednimi filtrami nie będą mogły poruszać się w dni robocze – od 8:30 do 18:30.
W Veneto, jednym z najsłynniejszych miejsc turystycznych na świecie, od 1 października zacznie obowiązywać stały i bezterminowy zakaz poruszania się samochodami z silnikami Diesla Euro 5. Co roku przyjeżdża tu około 40 milionów turystów. Najpopularniejsze to Wenecja, Werona i Jezioro Garda.
Wyjątkiem będzie Piemont, jeden z największych regionów winiarskich we Włoszech. Tam ograniczenia będą obowiązywały jedynie zimą. Postanowiono, że kolejny zakaz zostanie wprowadzony 1 października i będzie obowiązywał do 15 kwietnia przyszłego roku. W 2026 roku będzie ono obowiązywać od 15 września do 15 kwietnia. Ograniczenia będą obowiązywać wyłącznie w dni robocze w godzinach 8:00–15:00. Od 20:30 do 18:30.
Kary dla naruszycieli
Osoby niepodporządkowujące się zakazom podlegają karom pieniężnym. Minimalna kara grzywny wyniesie 168 euro (około 700 złotych). Osoby dopuszczające się tego samego przestępstwa wielokrotnie mogą podlegać surowszym sankcjom. Włoskie media ostrzegają, że powtórne wykroczenie może skutkować czasowym zawieszeniem prawa jazdy we Włoszech, które może trwać nawet miesiąc.
Wprowadzenie bardziej rygorystycznych środków planowano pierwotnie na 2023 r., ale ich wdrożenie opóźniło się o dwa lata. Zakazy dotyczą nie tylko Włochów, ale także turystów.