Rozpoczęły się kontrole w całej Polsce, w których wzięło udział nawet 10 000 osób. złota grzywna. Wiele osób o tym nie wie

W Polsce obserwuje się wzrost liczby kontroli systemów odprowadzania wód deszczowych. W tym celu pracownicy przedsiębiorstw wodociągowych i wyspecjalizowanych organizacji wykorzystują specjalny dym, który wprowadzają do włazów kanalizacyjnych. Wszelkie wykryte naruszenia mogą skutkować surowymi karami, aż do grzywny w wysokości 10 000 złotych. Co należy wziąć pod uwagę?

Ea1a15d4869535323aa72ad01770a56b, Biznes Fakty W Polsce wzrosła liczba inspekcji kanalizacji deszczowej / 123RF/PICSEL

Każdy właściciel nieruchomości w Polsce jest zobowiązany zapewnić prawidłowe odprowadzenie wód opadowych i roztopowych. Niewłaściwe odprowadzanie wody deszczowej może skutkować poważnymi karami finansowymi. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że niektóre metody są surowo zabronione.

Nielegalne odprowadzanie wody deszczowej. Praktyka ta jest surowo zabroniona.

Nie dopuszcza się odprowadzania wód deszczowych do przydomowej sieci kanalizacyjnej. W ostatnich latach praktyka ta stała się realnym problemem w polskich miastach, a jej kontynuacja może mieć poważne konsekwencje. Dzieje się tak, ponieważ miejskie systemy kanalizacyjne nie są przystosowane do zbierania nadmiaru opadów.

Innym problemem jest to, że woda deszczowa niesie ze sobą znaczną ilość zanieczyszczeń, m.in. piasek i skały. Jednakże miejskie systemy kanalizacyjne nie są do tego przystosowane. Problem leży między innymi w rozmiarze rur w przydomowej sieci kanalizacyjnej, które są znacznie mniejsze niż w kanalizacji deszczowej. Prowadzi to do szybszego zużycia systemów kanalizacyjnych, a zwiększona ilość wody powoduje również wzrost zużycia energii.

Ostatecznie prowadzi to do wyższych cen za usuwanie ścieków , co odbija się na portfelach wszystkich mieszkańców miasta.

Nieprawidłowe zbieranie wody deszczowej. Rozpoczęły się kontrole, możliwe są surowe kary

W związku ze wzrastającą liczbą przypadków niewłaściwego odprowadzania wód opadowych, wraz z nadejściem wiosny w całej Polsce rozpoczną się kontrole . Wiele z nich można wykonać nawet nie wchodząc na stronę.

Zakłady wodociągowe wykorzystują w tym celu specjalny dym , który jest wstrzykiwany do studzienek ściekowych . Następnie sprawdzają, czy nie ma przecieków w rynnach i kratkach ściekowych budynków. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, z tej metody korzysta m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Inżynieryjne w Pszczynie (woj. śląskie). Generator dymu wytwarza białą mgłę z bezpiecznego płynu, dopuszczonego do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych. Zdaniem ekspertów powstający dym jest bezwonny i bezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Inną skuteczną metodą kontroli jest stosowanie specjalnych barwników dodawanych do wody. Malują je, co pozwala wykryć nieprawidłowości nawet z dużej odległości.

Za odprowadzanie wód deszczowych do kanalizacji grozi kara pieniężna w wysokości do 10 tys. zł.

Podczas kontroli urzędnikowi zazwyczaj towarzyszy pracownik miejskiej sieci wodociągowej, dlatego w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości , obiekt może zostać natychmiast odłączony od sieci kanalizacyjnej .

Jednak częściej zdarza się , że właściciel nieruchomości otrzymuje specjalny list z prośbą o zaprzestanie tej praktyki i znalezienie alternatywnego sposobu gospodarowania wodą deszczową . W liście określono również termin, w którym właściciel musi to zrobić.

Wynika to z faktu, że nie wszyscy właściciele rozumieją, że taka praktyka jest zabroniona. Sankcje finansowe stosuje się tylko w skrajnych przypadkach. Za odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji grozi kara pieniężna w wysokości do 10 tys. zł . złotych. W skrajnych przypadkach, jeśli właściciel nie odpowie na zawiadomienie, sprawa może zostać skierowana do sądu, który może nawet żądać kary w postaci ograniczenia wolności.

Jak prawidłowo gospodarować wodą deszczową? W ten sposób możesz uniknąć grzywien.

Eksperci przypominają, że deszczówkę można magazynować w specjalnych zbiornikach . Dopuszczalne jest również stosowanie systemów podziemnych (drenażowych), a także odprowadzanie wód opadowych na własny teren, do studni chłonnych oraz do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej (po uzyskaniu stosownego pozwolenia wodnoprawnego). Wodę uzyskaną w ten sposób można wykorzystać m.in. do podlewania roślin w ogrodzie lub jako wodę pitną dla zwierząt.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *