Składki na ubezpieczenie zdrowotne. Szef sztabu Andrzeja Dudy: Prezydentowi postawiono zarzuty

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka. Zaznaczyła, że prezydent jest gotowy rozważyć możliwość zmiany procedury płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, ale „takie krytyczne zmiany (…) muszą być przeprowadzone zgodnie z Konstytucją”.

4c717e2f6043060fbc79c5d48ce4cd3c, Biznes Fakty Andrzej Duda zawetował ustawę o obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne / Lukasz Gdak / Reporter

Wprowadzenie tak istotnych zmian (…) jest niemożliwe bez wcześniejszych konsultacji ze stroną społeczną – powiedziała Paprocka, wskazując na brak dialogu społecznego na etapie prac nad projektem ustawy. Dodała, że inicjatorem tego dialogu powinien być prezydent Andrzej Duda, a nie rząd.

Małgorzata Paprocka podkreśliła, że wszyscy uczestnicy Rady Dialogu Społecznego zwrócili uwagę, iż ustawa została przyjęta bez jakiejkolwiek publicznej dyskusji . – W demokratycznym państwie prawa jest to absolutnie niedopuszczalne . Według niej, bez konsultacji ze stroną społeczną, nie da się przeprowadzić tak radykalnych zmian, pociągających za sobą poważne konsekwencje finansowe dla każdego obywatela.

Szef Administracji Prezydenta zaznaczył również, że zdaniem głowy państwa ustawa ta budzi „bardzo poważne wątpliwości” z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej i jest sprzeczna z zasadami Konstytucji.

Zmiany w składkach na ubezpieczenie zdrowotne. Weto prezydenckie.

Paprocka poinformowała, że prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawy , która miałaby obniżyć składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.

Przypominamy, że w poniedziałek 5 maja prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli strony społecznej Rady Dialogu Społecznego do Pałacu Prezydenckiego, aby omówić projekt ustawy o obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, który został przyjęty przez Sejm w kwietniu. Nowe przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2026 r. i dotyczyć przedsiębiorców płacących podatki według skali podatkowej, stawki liniowej, podatku ryczałtowego i karty podatkowej.

Ustawa o obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Jakie zmiany przewidywał?

Ustawa przyjęta przez Sejm wprowadziła zmiany w sposobie obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców . Osoby płacące podatki w ramach stawki podatkowej i podatku liniowego były zobowiązane do płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9%. od 75 proc. płacy minimalnej. Zasada ta miała mieć zastosowanie do przedsiębiorców, których dochód za dany miesiąc przekroczył przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw za czwarty kwartał roku poprzedniego, wliczając podział zysku. Jeżeli dochód przekraczał przeciętne wynagrodzenie o 1,5 raza, składka musiała wynosić dodatkowo 4,9%. z nadwyżką przekraczającą 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Osoby płacące podatki ryczałtowe na podstawie rejestrowanego dochodu były zobowiązane do zapłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9%. od 75 proc. płacy minimalnej. Zasada ta miała mieć zastosowanie do przedsiębiorców, których dochód za dany miesiąc osiągnął trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za czwarty kwartał roku poprzedniego, wliczając podział zysku. Po przekroczeniu progu trzech średnich wynagrodzeń składka miała wynosić dodatkowo 3,5%. z przewyższeniem przeciętnego wynagrodzenia o ponad 3-krotność.

Przedsiębiorcy płacący podatki za pomocą karty podatkowej byli zobowiązani do płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9%. od 75 proc. płacy minimalnej.

Od 2026 roku podatnicy opłacający podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową nie będą już mogli odliczać części zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego, tj. częściowo odliczać ich od dochodu lub przychodu albo zaliczać zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodu.

Zmiany w wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne miały kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (o tyle miały zostać zmniejszone wpływy z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne).

Jednak możliwe jest, że rząd rzeczywiście spodziewał się weta Andrzeja.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *