Biznes Fakty
Ukraina: SBU prowadzi poszukiwania działaczy kampanii antykorupcyjnej. Zełenski oskarżony
Sojusznicy Ukrainy zgromadzeni na szczycie G7 wyrażają zaniepokojenie śledztwem prowadzonym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Zapowiedzieli już omówienie sytuacji z kierownictwem kraju. W ostatnim czasie media coraz częściej krytykują ukraińską opozycję, oskarżając Wołodymyra Zełenskiego i jego ekipę o autorytarne tendencje.

Ambasadorowie państw G7 wyrazili zaniepokojenie śledztwem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w sprawie Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU); dyplomaci zadeklarowali zamiar omówienia tej kwestii z rządem w Kijowie , donosi Ukrinform.
Fala nalotów na Ukrainie. Partnerzy zabierają głos.
„Spotkaliśmy się dziś z (przedstawicielami) NABU. Mamy poważne obawy i chcemy omówić te wydarzenia z (ukraińskim) kierownictwem” – napisali ambasadorzy w oświadczeniu opublikowanym na platformie X.
Dyplomaci przypomnieli, że popierają „przejrzystość, niezależność instytucji i dobre zarządzanie oraz cenią współpracę z Ukrainą we wspólnej walce z korupcją”.
Ambasador UE na Ukrainie Katarina Mathernová podkreśliła w telewizji X, że Ukraina poczyniła znaczne postępy w dziedzinie reform, mimo że kraj jest w stanie wojny i broni się przed rosyjską agresją. „ Teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest utrzymanie osiągnięć reform – utrzymanie wsparcia niezbędnego do pokonania wroga ” – powiedziała szefowa delegacji UE w Kijowie.
Według „Financial Times”, zachodni dyplomaci byli powściągliwi w swoich komentarzach, pomimo poważnych oskarżeń pod adresem działań obecnego rządu w Kijowie. Jednocześnie wciąż pojawiają się oskarżenia pod adresem rządu i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego , że wykorzystują oni specjalne ustawy wojenne do wzmocnienia swojej pozycji , a wręcz do zapewnienia sobie kontroli. Oskarżenia o „skorumpowany autorytaryzm” są dość powszechne.
SBU „neutralizuje wpływy Rosji”. Masowe przeszukania i zatrzymanie szefa NABU.
W poniedziałek SBU przeprowadziła operację mającą na celu „zneutralizowanie rosyjskich wpływów na NABU”, w ramach której przeprowadzono 80 przeszukań. Służba poinformowała o aresztowaniu Rusłana Makhamedrasulowa, jednego z szefów międzyregionalnych wydziałów śledczych NABU, pod zarzutem prowadzenia interesów z Rosją i utrzymywania kontaktów z urzędnikami państwowymi w Moskwie.
NABU poinformowało o użyciu siły wobec swoich pracowników i prowadzeniu czynności dochodzeniowo-śledczych bez decyzji sądu. Państwowa Służba Łączności Specjalnej prowadzi obecnie kontrolę, obejmującą inspekcję infrastruktury technicznej NABU. Rozpoczęła się również nieplanowana kontrola stanu ochrony informacji niejawnych.
Czym jest NABU?
Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy powstało w 2014 roku. Jego powstanie było jednym z warunków współpracy Ukrainy z UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. W zeszłym tygodniu ambasadorzy G7 zaapelowali do nowego rządu w Kijowie pod przewodnictwem Julii Swyrydenko o kontynuowanie prac nad reformami.