Biznes Fakty
Umowy o świadczenie usług wlicza się do okresu świadczenia usług. Zmiany w Kodeksie pracy
Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada wliczanie okresów pracy najemnej i działalności gospodarczej do stażu pracy. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2026 r. Zmiany te mogą dotyczyć prawie 1,9 miliona osób w instytucjach publicznych i prywatnych.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy . Celem tej regulacji jest wyeliminowanie istniejących nierówności i stworzenie pracownikom równych warunków dostępu do świadczeń.
Umowy o świadczenie usług wlicza się do okresu świadczenia usług. W Kodeksie pracy spodziewane są istotne zmiany
Ministerstwo Rodziny i Pracy wyjaśniło, jakie zmiany zostaną wprowadzone do Kodeksu pracy . Zgodnie z projektem okres zatrudnienia będzie obejmował w szczególności:
- okresy prowadzenia działalności gospodarczej poza rolnictwem;
- okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
- okres zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem;
- terminy realizacji umów agencyjnych ;
- świadczenie usług lub praca agencyjna, a także czas spędzony w charakterze współtwórcy;
- okresy członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych;
- udokumentowane okresy płatnego doświadczenia zawodowego za granicą (z wyłączeniem zatrudnienia).
Praca na podstawie umowy o świadczenie usług w ramach odbywania stażu. ZUS wyda zaświadczenie
Ministerstwo zaznaczyło, że powyższe okresy będą potwierdzane zaświadczeniami wydawanymi przez ZUS . Okresy zatrudnienia niepodlegające opodatkowaniu ZUS, a także okresy niezwiązane z pracą lub działalnością zarobkową za granicą, będą wykazywane według ogólnych zasad dowodowych. Aby uwzględnić je w swoim doświadczeniu zawodowym, będziesz musiał dostarczyć odpowiednie dokumenty.
Przykładowo pracownik z 7-letnim stażem pracy, który przedstawił dokumenty potwierdzające 4 lata pracy na podstawie umowy, począwszy od 1 stycznia 2026 r., będzie mógł liczyć na 26 dni urlopu wypoczynkowego zamiast obecnych 20. Zgodnie z obowiązującymi przepisami , wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi: 20 dni dla pracowników ze stażem pracy krótszym niż 10 lat; 26 dni dla pracowników z 10-letnim lub dłuższym stażem pracy. Do stażu pracy nie wlicza się umów o pracę oraz okresów prowadzenia działalności gospodarczej.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powołując się na badanie BAEL z 2023 r., podało, że odsetek osób pracujących, które nie są pracownikami (czyli nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę) wynosi 19,9%. Oznacza to, że zmiany mogą dotyczyć prawie 1,9 miliona osób w sektorze publicznym i prywatnym .