W Szwecji są miejsca pracy dla polskich nauczycieli. Oto ile zarabiają po opodatkowaniu.

Szwecja zmaga się z kryzysem demograficznym. Sytuacja jest szczególnie krytyczna na północy kraju, gdzie również brakuje pracowników. Jedna z gmin zdecydowała się na poszukiwanie pracy za granicą, w szczególności w Polsce. Na rządowym portalu ePraca pojawiło się ogłoszenie o poszukiwaniu polskich nauczycieli.

Ed3aae37c92753d8929ac0f64a91faa3, Biznes Fakty Szwecja, Sztokholm. Szwedzi szukają pracowników, także w Polsce. / 123RF/PICSEL

Do niedawna kraje Europy Północnej były uważane za wzorce pod względem dzietności, co uważano za zasługę polityki prorodzinnej. Jednak ten model ma pewien problem.

Szwecja i kryzys demograficzny. Pierwsze takie dane od 20 lat.

Analiza banku Nordea z 2024 roku pokazuje, że Szwecja ma osiągnąć najniższy wzrost populacji od 20 lat w 2023 roku. „Wiele wskazuje na to, że wzrost populacji utrzyma się na niskim poziomie w nadchodzących latach. Wpłynie to na popyt na nowe mieszkania, inne inwestycje i rynek pracy” – ostrzegają autorzy raportu.

Nordea zauważyła w swojej analizie, że niski wskaźnik urodzeń zmusi wiele gmin do ponownego rozważenia planów inwestycyjnych. „[…] Liczba ludności będzie nadal spadać w przyszłości. Gminy, które wcześniej dynamicznie się rozwijały, również odnotują spowolnienie. Może to zaostrzyć konkurencję między gminami o wzrost gospodarczy. W dłuższej perspektywie rosnący odsetek osób starszych w populacji będzie miał również negatywny wpływ na finanse publiczne” – czytamy w raporcie Nordei.

Praca w Szwecji. Na północy poszukiwani są pracownicy w Polsce.

Niski wskaźnik urodzeń i niedobór siły roboczej stają się problemem dla gminy Bodem w prowincji Norrbotten. Region graniczy z fińską Laponią i Norwegią. Północ Szwecji zawsze była mniej zaludniona niż południe, a jak donosił svt.se w 2024 roku, 43% Szwedów w wieku od 18 do 49 lat z południowej Szwecji nie wyobraża sobie przeprowadzki do Norrbotten . Region przechodzi zieloną transformację, ale jego rozwój jest hamowany przez niedobór siły roboczej. Na przykład w Boden budowana jest huta stali H2 Green Steel Stegra, która będzie działać w oparciu o technologię odnawialnego wodoru. Jest to pierwsza tego typu inwestycja na świecie, a jej ukończenie planowane jest na 2026 rok.

Ponieważ młodzi Szwedzi nie są zainteresowani pracą na północy, lokalne samorządy szukają pracowników poza granicami kraju, w tym w Polsce. Nasi pracownicy są bardzo poszukiwani w Szwecji. Lokalny rynek pracy otwiera swoje drzwi między innymi dla polskich elektryków, spawaczy i pracowników budowlanych. To duże wyzwanie dla polskich firm, którym trudno konkurować ze szwedzkimi płacami. Okazuje się, że wakaty w Szwecji nie ograniczają się do specjalistów z umiejętnościami technicznymi. Wspomniana gmina Boden poszukuje nauczycieli szkół podstawowych w Polsce. Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku opublikował ogłoszenie o wakacie na rządowym portalu ePraca. W ogłoszeniu wskazano, że kandydaci mogą otrzymać wsparcie finansowe na relokację i naukę języka szwedzkiego w ramach Programu Mobilności Celowej (TMS).

Praca nauczyciela języka polskiego w Szwecji. Atrakcyjne wynagrodzenie.

Gmina poszukuje kandydata z co najmniej 1-2-letnim doświadczeniem w pracy nauczycielskiej. Wymagane jest również przedstawienie zaświadczenia o kwalifikacjach nauczycielskich wydanego przez Szwedzką Krajową Radę Edukacji. Mile widziane jest prawo jazdy. Ponadto przyszły nauczyciel szkoły w Boden musi posiadać talent pedagogiczny, wyższe wykształcenie pedagogiczne (w tym licencjat), być otwarty na krytykę, kochać swoją pracę i wykonywać ją z pełnym zaangażowaniem. Gmina wymaga również znajomości języka angielskiego i szwedzkiego na poziomie B1. Pracodawca oferuje wynagrodzenie w wysokości 22 000 SEK (około 11 000 zł), ubezpieczenie zdrowotne, emeryturę zakładową, dodatek do zasiłku rodzicielskiego oraz stworzenie „przyjaznego środowiska pracy”.

Hannah S

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *