Biznes Fakty
Wiek ochronny przed wiekiem emerytalnym. Nie mogą zwolnić i obniżyć pensji
Ochrona przedemerytalna dotyczy osób, którym zostały 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zwolnienie z pracy ani obniżka wypłaty wówczas nie grożą. Wiek ochronny obowiązuje osoby zatrudnione na umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Od ochrony przedemerytalnej są jednak wyjątki.
/123rf.com /123RF/PICSEL
- Zwolnienie z pracy i obniżka wypłaty nie grozi jeśli jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę.
- Ważne jest, by umowa o pracę obowiązywała w okresie osiągnięcia wieku emerytalnego.
- Od ochrony przedemerytalnej obowiązują trzy wyjątki. Dwa dotyczą utraty pracy, a jeden obniżki pensji.
Zwolnienie nie grozi pracownikom, którym pozostały 4 lata (lub mniej) do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ci są objęci ochroną przedemerytalną, która zapisana jest w artykule 39. Kodeksu pracy. W czasie obowiązywania wieku ochronnego, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, jeżeli okres zatrudnienia daje szansę uzyskania praw emerytalnych w okresie świadczenia pracy.
Zwolnienie z pracy a ochrona przedemerytalna
Ochrona przedemerytalna obowiązuje kobiety od wieku 56 lat oraz mężczyzn, gdy mają 61 lat. Wiek ochronny uniemożliwia również obniżkę pensji.
Ochrona przedemerytalna nie działa w przypadku pracownika zatrudnionego na umowie, która kończy się przed wiekiem emerytalnym. Jeśli umowa o pracę wygasa przed osiągnięciem wieku emerytalnego, wiek ochronny nie będzie obowiązywał.
Wiek ochronny nie jest gwarantowany przez umowy cywilnoprawne
Ochrona przedemerytalna nie jest stosowana w wypadku zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę. Osoby zatrudnione na umowie cywilnoprawnej nie podlegają ochronie przedemerytalnej.
Aby zostać objętym ochroną przedemerytalną, trzeba spełnić też warunek stażu pracy:
- 20 lat stażu pracy w przypadku kobiet,
- 25 lat stażu pracy w przypadku mężczyzn.
Wyjątki od wieku ochronnego
Nawet jeśli pracownika obowiązuje ochrona przedemerytalna, nie zawsze ma gwarancję, że zmiany w firmie go nie dotkną. Są trzy wyjątki od stosowania wieku ochronnego – dwa z nich dotyczą zwolnienia z pracy, a jeden pomniejszenia wynagrodzenia:
- utrata przez pracownika w sposób niezawiniony uprawnień koniecznych do wykonywania dotychczasowej pracy,
- orzeczenie lekarskie stwierdzające utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy,
- wprowadzenie nowych zasad wynagrodzenia ogółu pracowników lub tej grupy zatrudnionych, do których objęty ochroną należy.
Przemysław Terlecki