Biznes Fakty
Zmiana czasu na zimowy. W którą stronę trzeba przestawić zegraki?
Już w ten weekend czeka nas coroczna zmiana czasu. Chociaż ma ona wielu przeciwników, nadal realizowana jest w wielu krajach na świecie. W ostatnią niedzielę października przestawiamy zegarki z czasu letniego na czas zimowy, co oznacza, że zegarki cofamy o godzinę.
/123RF/PICSELSpis treści:
Czas letni a czas zimowy – dlaczego przestawiamy zegarki?
Idea zmiany czasu pochodzi z XIX wieku i była szeroko promowana jako sposób na oszczędzanie energii w zimowe miesiące.
W założeniu przesunięcie czasu pozwala ludziom dłużej korzystać ze światła dziennego, co z kolei ma redukować zużycie energii elektrycznej. Czas letni, który wprowadzany jest w ostatni weekend marca, powoduje wydłużenie popołudnia, co w wielu krajach oznacza większą aktywność na świeżym powietrzu i mniejsze zużycie światła w domach.
Z kolei czas zimowy, który zaczyna się w październiku, ma dostosować dzień do aktywności w tej porze roku. Zimowy czas odpowiada rzeczywistemu położeniu słońca na niebie, co oznacza, że w ciągu dnia mamy więcej światła rano, kiedy to najbardziej go potrzebujemy, aby się obudzić i być produktywnymi.
Oficjalnie, zegarki cofamy o godzinie 3:00 nad ranem na godzinę 2:00. W praktyce większość osób nie kłopocze się tym dzisiaj, ponieważ wiele zegarów (w telefonie, komputerze etc.) aktualizuje się samodzielnie.
Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie?
Zmiana czasu, o czym wspominają psychologowie zajmujący się snem, może wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Przestawienie zegarka o jedną godzinę do tyłu oznacza, że zyskujemy dodatkową godzinę snu. Dla niektórych osób to pozytywna zmiana, zwłaszcza jeśli czują, że potrzebują więcej snu. Jednak inni mogą odczuwać negatywne skutki związane z zakłóceniem rytmu dobowego, szczególnie jeśli mają już problemy ze snem.
Badania wskazują, że zmiany w rytmie snu, nawet tak pozornie niewielkie jak godzina, mogą wpływać na koncentrację, nastrój, a nawet zdrowie serca. Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości zadbać o spokojne przestawienie się na nowy rytm, szczególnie w pierwszych dniach po zmianie czasu.
Praktyczne wskazówki na zmianę czasu
Wiele osób przestawia zegarki dopiero rano, jednak warto zrobić to już w sobotni wieczór, aby w niedzielę rano nie poczuć się zdezorientowanym. W pierwszych kilka dni po zmianie czasu staraj się chodzić spać pół godziny później, niż wskazuje na to zegarek. W kolejnych dniach twój organizm „przestawi się” na nowy czas.
Staraj się korzystać ze słońca, szczególnie rano. Naturalne światło wpływa na produkcję hormonów odpowiedzialnych za rozbudzenie, koncentrację i dobre samopoczucie. Reguluje również rytm dobowy i sen.
KO