Biznes Fakty
Zwolnienia w kanadyjskich fabrykach. To dopiero początek.
Pierwsze skutki polityki taryfowej Donalda Trumpa i w szczególności związana z nią niepewność gospodarcza stają się coraz bardziej widoczne. W Kanadzie, będącej jednym z głównych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych, pracę straciło już około 200 osób. Eksperci przewidują kryzys w kanadyjskim przemyśle stalowym i aluminiowym, co wiąże się z prawdopodobieństwem dalszych zwolnień, podaje Reuters.

Od początku marca weszły w życie 25-procentowe cła na import stali i aluminium do Stanów Zjednoczonych . Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Donalda Trumpa, dotyczą one importu ze wszystkich krajów bez wyjątku. Eksperci przewidują, że w praktyce cła uderzą najmocniej w największych eksporterów , w tym w Kanadę , która wcześniej była całkowicie lub częściowo zwolniona z ceł nałożonych w 2018 r. Dodatkowe cła mogą zostać wprowadzone 2 kwietnia.
Kanadyjskie fabryki zwalniają. Mówimy o przemyśle stalowym i aluminiowym.
Agencja Reuters, powołując się na dane United Steelworkers, największego związku zawodowego w Ameryce Północnej, podaje, że prawie 200 pracowników przemysłu stalowego i aluminiowego straciło ostatnio pracę na skutek ceł nałożonych przez prezydenta USA . „Niepewność co do polityki Trumpa wywołała szok w kanadyjskiej gospodarce i na kanadyjskim rynku pracy ” – czytamy w raporcie.
Marty Warren, przewodniczący związku zawodowego United Steelworkers, powiedział, że zwolnienia dotknęły Canada Metal Processing Group i Algoma Steel. W pierwszym przypadku pracę straciło 140 osób , w drugim – 20 osób. Jak podała agencja Reuters, firma Canada Metal Processing Group wydała kilka tygodni temu oświadczenie, w którym stwierdziła, że redukcja zatrudnienia nastąpiła częściowo z powodu groźby wprowadzenia przez USA taryf celnych . „Utrata pracy lub zwolnienie to ogromny cios dla każdego” – podkreśliło źródło agencji.
Czy Kanada spodziewa się kolejnej fali zwolnień? Zależy to od następnych decyzji USA.
Jednak liczba zwolnień może wzrosnąć. Warren przypomniał, że cła na kanadyjski eksport zgodne z CUSMA (Umowa o wolnym handlu między Kanadą, Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem) są tymczasowo zawieszone do 2 kwietnia. „Wraz z wprowadzeniem pełnych ceł 2 kwietnia… prawdopodobnie wpłynie to na 100 000 naszych członków ” – dodał.
Scott Noseworthy, były operator niszczarki w Ivaco Canada Metal Processing Group, powiedział agencji, że najgorszą częścią tej sytuacji jest niepewność. „ Nie możesz być pewien, że dostaniesz pracę w przyszłym tygodniu ” – zauważył.
Z kolei przedstawiciel kanadyjskiego Ministerstwa Pracy zapewnił agencję Reuters, że „rząd (…) będzie monitorował wpływ taryf na różne sektory i gospodarkę i w razie potrzeby wprowadzi dodatkowe środki wsparcia dla pracowników i przedsiębiorstw”.