Biznes Fakty
Bruksela zatwierdziła kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. „Jeden z najsurowszych”

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas o nowych sankcjach wobec Rosji
Unia Europejska ratyfikowała jeden z najsurowszych jak dotąd pakietów sankcji wobec Rosji. Jeszcze bardziej zmniejszamy budżet wojskowy Kremla, atakując kolejne okręty rosyjskiej floty cieni i ograniczając dostęp rosyjskich banków do finansowania – oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas.
W piątek państwa UE zatwierdziły nowy pakiet sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na konflikt na Ukrainie , który obejmuje obniżenie limitu cen na eksport rosyjskiej ropy naftowej. Jest to 18. runda sankcji wobec Rosji od czasu rozpoczęcia przez nią pełnej inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Sankcje zostały zatwierdzone po tym, jak Słowacja zniosła trwającą kilka tygodni blokadę . Decyzja ta była następstwem rozmów z Brukselą na temat odrębnych inicjatyw mających na celu stopniową eliminację importu rosyjskiego gazu.
Unia Europejska wprowadziła 18. pakiet sankcji przeciwko Rosji.
„ UE właśnie zatwierdziła jeden z najsolidniejszych pakietów sankcji wobec Rosji. Jeszcze bardziej zmniejszamy budżet wojskowy Kremla, starając się o 105 dodatkowych okrętów floty cieni i ich zwolenników, a także ograniczając rosyjskim bankom dostęp do finansowania” – napisała Kallas w mediach społecznościowych. Kontynuowała: „ Będziemy nadal eskalować koszty , dając jasno do zrozumienia, że powstrzymanie agresji (przeciwko Ukrainie – red.) będzie jedyną realną opcją dla Moskwy”.
Premier Słowacji Robert Fico wycofał swój sprzeciw wobec sankcji po otrzymaniu od Brukseli, jak to określił, „gwarancji” dotyczących cen gazu. Należy zauważyć, że UE dąży do całkowitego zaprzestania importu rosyjskiego gazu do końca 2027 roku.
„ UE jest organizacją międzynarodową, którą postrzegamy jako naszą przestrzeń życiową. Dlatego też, poleciłem naszym przedstawicielom w Unii Europejskiej, aby jutro (piątek – red.) poparli 18. pakiet sankcji” – oświadczył Fico w nagraniu opublikowanym w czwartek. Dodał w filmie: „Ci, którzy chcą współistnieć z wilkami, muszą z nimi wyć”.
Nowe sankcje wobec Rosji. Co zawiera 18. pakiet?
Dyplomaci UE wskazali, że w ramach nowych sankcji mających na celu ograniczenie dostaw rosyjskiego sprzętu wojskowego, Bruksela zgodziła się obniżyć limit cenowy na eksport rosyjskiej ropy naftowej do krajów trzecich na całym świecie do 15% poniżej wartości rynkowej . Decyzja ta została podjęta pomimo braku przekonania sojuszników UE do prezydenta USA Donalda Trumpa do poparcia tej inicjatywy.
Pułap jest inicjatywą G7 . Ma on na celu ograniczenie ceny, po jakiej Moskwa może sprzedawać ropę naftową na rynku globalnym, poprzez zakazanie firmom żeglugowym prowadzącym interesy z Rosją eksportowania ropy powyżej tej ceny.
W ramach najnowszego pakietu sankcji UE umieściła na czarnej liście ponad 100 dodatkowych statków z „floty cieni”, czyli starszych tankowców wykorzystywanych przez Rosję do obchodzenia ograniczeń w eksporcie ropy naftowej. Poparła również środki mające na celu zapobieżenie ponownemu uruchomieniu nieczynnych gazociągów bałtyckich Nord Stream 1 i 2 .
Nowe sankcje obejmą również należącą do Rosji rafinerię ropy naftowej w Indiach oraz dwa chińskie banki, ponieważ UE dąży do osłabienia powiązań Moskwy z partnerami międzynarodowymi. Wprowadzono również przedłużony zakaz współpracy z rosyjskimi bankami oraz dalsze ograniczenia eksportu towarów „podwójnego zastosowania”, które mogłyby być wykorzystywane przez Rosjan na froncie na Ukrainie.
WIDEO: „Nowy sojusz zamiast NATO”. Rosyjski pisarz apeluje do Europy

nn / polsatnews.pl
Źródło