Biznes Fakty
GIS ostrzega przed zagrożeniami w lesie. Jest apel o święto majowe

GIS wydaje ostrzeżenia o zagrożeniach leśnych. Jest apel o święto majowe
GIS ostrzega o wiosennym wzroście aktywności kleszczy. Podczas majowego spaceru po przyrodzie łatwo można zarazić się tym pasożytem. – Po powrocie z lasu wskazane jest zdjęcie i wytrzepanie ubrania oraz wzięcie prysznica – zaleca Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski. Przypomniał, że te pajęczaki mogą przenosić kleszczowe zapalenie mózgu i inne choroby.
W rozmowie z reporterami Paweł Grzesiowski podkreślił, że każdy jest podatny na ukąszenia kleszczy i każdy może zachorować . Zauważył również, że nie ma konkretnych grup ryzyka, które doświadczają objawów lub pozostają bezobjawowe. Podkreślił, że oprócz zaszczepienia się, kluczowe jest przestrzeganie podstawowych wytycznych bezpieczeństwa.
Ochrona przed kleszczami. Zalecenia GIS
Grzesiowski stwierdził, że wskazane jest noszenie ubrań wykonanych z gładkich materiałów, które dobrze przylegają, takich jak kurtka, która zapewnia dobry przepływ powietrza z jednej strony, co utrudnia przyczepianie się kleszczy. Podkreślił, że korzystne jest noszenie koszul z długim rękawem , długich spodni i nakryć głowy.
– Powinniśmy pamiętać o przeprowadzeniu samokontroli po powrocie z takiej wyprawy. Oznacza to, że po powrocie do domu powinniśmy zdjąć ubranie, wytrzepać resztki i wziąć prysznic, ponieważ pomoże nam to sprawdzić, czy gdziekolwiek nie ma śladów ukąszenia – dodał szef GIS.
Wspomniał, że najmniejszy zakaźny etap kleszcza, nimfa, może mieć zaledwie milimetr wielkości. „To coś w rodzaju główki szpilki. Możesz tego nawet nie zauważyć. Maleńka czarna plamka, która przyklei się do naszej skóry, może pozostać niezauważona, a to może prowadzić do problemów” – wyjaśnił Grzesiowski.
Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że można również stosować repelenty, czyli różne substancje chemiczne odstraszające kleszcze. Zauważył, że wiele produktów jest nieskutecznych przeciwko kleszczom. – To, że ktoś użył repelentu na komary, nie gwarantuje, że odstraszy kleszcze – przestrzegł.
Kleszcze mogą przenosić poważne choroby
W Polsce szacuje się, że zapadalność na kleszczowe zapalenie mózgu waha się od 150 do ponad 250 przypadków rocznie. Najwięcej przypadków występuje w północno-wschodnich rejonach Polski (do 80% zakażeń w danym roku). Aby skutecznie zabezpieczyć się przed zakażeniem, konieczne jest otrzymanie trzech dawek szczepienia początkowego i dawek przypominających co 3-5 lat. Szczepienie w okresie zimowym lub wczesną wiosną zapewnia ochronę przed rozpoczęciem aktywności kleszczy (od kwietnia do października).
Choroby przenoszone przez kleszcze obejmują, oprócz kleszczowego zapalenia mózgu, boreliozę, tularemię, ludzką anaplazmozę granulocytarną, grupę gorączki plamistej i babeszjozę . Leśnicy, osoby zapuszczające się poza obszary miejskie, a także wędrowcy i biegacze w parkach miejskich są narażeni na spotkanie z kleszczami. Największe skupisko kleszczy występuje w zaroślach leśnych i na terenach trawiastych. Psy mogą również przynieść te pajęczaki do domu po spacerach.
Kleszcze są małe, zazwyczaj mają około 1,5 milimetra długości, dlatego ważne jest, aby dokładnie obejrzeć całe ciało, aby mieć pewność, że ich nie przeoczysz. Mają tendencję do wgryzania się w skórę potencjalnych żywicieli w najbardziej wrażliwych miejscach – na głowie, za uszami, na szyi, ramionach, pod pachami, w okolicy narządów płciowych lub za kolanami.
WIDEO: Głos lekarza załamał się. „Nie zrobili nic, żeby temu zapobiec”

Mateusz Balcerek /pbi/PAP, polsatnews.pl
Źródło