ISW: Władimir Putin próbuje kształtować politykę zagraniczną Donalda Trumpa

06ee324a1ddc12ba205fc4b17d02f1fe, Biznes Fakty
PAP/EPA/CJ GUNTHER/EPA/YURI KOCHETKOV

ISW oceniło, że Władimir Putin chce odbudowy współpracy z USA na własnych warunkach

Władimir Putin próbuje kształtować politykę zagraniczną nowego prezydenta USA Donalda Trumpa – ocenili eksperci ISW. Według instytutu, rosyjski przywódca uważa, że "kampania prezydencka Donalda Trumpa wyraziła pragnienie przywrócenia stosunków z Rosją". Jednak analitycy podkreślają, że Kreml chce wznowić współpracę między krajami w pełni na własnych warunkach – oczekuje m.in. zniesienia sankcji.

Według Instytutu Studiów nad Wojną, prezydent Rosji Władimir Putin próbuje kształtować politykę zagraniczną nowego prezydenta USA Donalda Trumpa. Przekazał, że rosyjski przywódca dąży do „resetu” stosunków USA-Rosja, jednak w pełni na warunkach rosyjskich

W najnowszym raporcie ISW skoncentrowało się na wypowiedziach Władimira Putina, w tym z przemówienia z 7 listopada. W raporcie napisano, że Putin zasugerował, że kampania prezydencka Donalda Trumpa wyraziła „pragnienie przywrócenia stosunków z Rosją, aby pomóc zakończyć kryzys ukraiński”.  

Eksperci: Współpraca Rosja-USA, ale na warunkach rosyjskich

Rosyjski przywódca przekazał, że jego kraj jest otwarty na możliwość przywrócenia przyjaznych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Za ich utratę oskarżył USA, stwierdzając, że to one nałożyły na jego kraj sankcje, różnego rodzaju ograniczenia i zdecydowały się na pomoc Kijowowi.  

 

„Oświadczenie Putina sugeruje, że Rosja zaakceptowałaby jakikolwiek reset stosunków USA-Rosja tylko wtedy, gdyby USA zniosły sankcje i ograniczenia wobec Rosji i przestały wspierać Ukrainę – w zasadzie całkowicie na warunkach, które przynoszą korzyści Rosji kosztem interesów USA” – zauważył ISW.  

„Rażący anachronizm”. Władimir Putin uderza w NATO

Oprócz tego ISW zwróciło uwagę, że Putin powtórzył swoją narrację o NATO, nazywając sojusz „rażącym anachronizmem„. Prezydent Rosji próbował przedstawić BRICS (określenie grupy państwa: Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA) jako „pozablokową alternatywę dla NATO”.

 

 

Fałszywie zasugerował – uważa ISW – że Rosja nie dąży do zostania hegemonem, mimo że Kreml, jak zauważył instytut, próbuje stworzyć nowy antyzachodni blok złożony także z Iranu, Korei Północnej i Chin.

WIDEO: Minimalne różnice w sondażach. Ostatnie godziny kampanii w USA

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *