Biznes Fakty
Jan Ołdakowski o reparacjach wojennych: Doceniam przeprosiny. Ale to nie zamyka tematu rozliczeń
Jan Ołdakowski
– Możemy oczekiwać, że Niemcy zakończą temat reparacji wojennych bardziej zdecydowanie – powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. – Doceniam słowo "przepraszam". Ale to nie zamyka tematu rozliczeń – zaznaczył. W czwartek przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
– Żaden z Powstańców nie mówi nigdy, że nie było warto walczyć. Dla nich Powstanie Warszawskie to były dwa miesiące walki, ale i dwa miesiące wolności po pięciu latach terroru i niewoli – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w Polsat News w „Gościu Wydarzeń”.
– Pragnienie życia i odwaga zrobienia tego na własnych warunkach była bardzo silna wśród powstańców – dodał.
80. rocznica Powstania Warszawskiego. „My, Polacy, jesteśmy przyzwyczajeni do wolności”
Dyrektor Muzeum Powstania został zapytany przez Bogdana Rymanowskiego, czy powstańcy posłuchaliby rozkazu, aby nie walczyć.
– To było karne wojsko, mimo, że to byli ochotnicy. Słuchali się się rozkazów – odpowiedział.
– Jednak gdyby Niemcy rozpoczęli przekształcanie Warszawy i zaczęli wypędzać mieszkańców, nie jest wykluczone, że walki i tak by wybuchły – wyjaśnił. – My, Polacy, jesteśmy przyzwyczajeni do swojej wolności – dodał Ołdakowski.
WIDEO: Jan Ołdakowski o reparacjach: Doceniam przeprosiny. Ale to nie zamyka tematu rozliczeń
Jan Ołdakowski o reparacjach: Doceniam przeprosiny. Ale to nie zamyka tematu rozliczeń
Prowadzący zapytał o słowa prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który przeprosił Polaków za II wojnę światową i krwawe tłumienie powstania.
– My, wszyscy, patrząc na zniszczoną Warszawę i porównując ją z zdjęciami z Ukrainy, możemy oczekiwać, że Niemcy, którzy są naszymi sojusznikami, zamkną ten temat bardziej zdecydowanie – przekazał Ołdakowski.
– Ale doceniam słowo „przepraszam”. To zawsze jakiś początek. To jednak nie zamyka tematu wzajemnych rozliczeń – zaznaczył. – Po stronie niemieckiej nie da się dalej ignorować naszego oczekiwania, jakiegoś uczciwego zadośćuczynienia – dodał dyrektor.
– Aby nastąpiło prawdziwe pojednanie i zrozumienie, to przeprosiny są jedynie pierwszym krokiem w stronę uczciwego rozliczenia – zaznaczył Jan Ołdakowski.
– Zniszczono całą Warszawę, a do dziś Niemcy nie sfinansowali odbudowy ani jednego budynku – dodał.
Jak podkreślił Ołdakowski, niezależnie od tego ile czasu upłynie, Polska będzie musiała usiąść do stołu z Niemcami.
100 mln złotych na Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest projekt rozbudowy
Premier Donald Tusk podjął decyzję o przekazaniu 100 mln zł na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego.
– Mamy już gotowy projekt rozbudowy, prace zaczynamy od piątku – przekazał gość Rymanowskiego zapytany o deklarację Tuska. – Kiedy muzeum powstało 20 lat temu, było przygotowane dla 100-200 tys. zwiedzających rocznie – wyjaśnił.
– Obecnie placówkę co roku odwiedza 600 tys. ludzi – przekazał Ołdakowski. – Rozbudowa trwać będzie około 3,5 roku – zadeklarował.
Ołdakowski zaznaczył, że w projekcie będzie pawilon, który pozwoli pomieścić znacznie więcej zwiedzających. – Musimy też przygotować młodych Polaków na 100-lecie wybuchu powstania – dodał.
Wcześniejsze odcinki programu „Gość Wydarzeń” możesz zobaczyć TUTAJ.
WIDEO: Minister nauki w "Graffiti": Ustawa będzie bardzo restrykcyjna
jk / Polsatnews.pl
Źródło