Biznes Fakty
Kardynał Nycz: Kościół nie będzie się wtrącał w prace nad związkami partnerskimi
Kardynał Kazimierz Nycz w "Gościu Wydarzeń"
– Kościół nie będzie się wtrącał w prace legislacyjne w parlamencie. Temperatura tej dyskusji w Sejmie pokazuje, że problem nie jest taki prosty – mówił w "Gościu Wydarzeń" kardynał Kazimierz Nycz, komentując sprawę związków partnerskich. Duchowny zabrał też głos ws. planów czasowego zawieszenia prawa do azylu. – W pierwszym momencie czułem się trochę zszokowany – podkreślił.
Kardynał Kazimierz Nycz pytany był o to, Kościół katolicki poprze projekt związków partnerskich zaproponowany przez Katarzynę Kotulę. – Myślę, że Kościół najwyżej wyrazi swoją opinię. Nie będzie się wtrącał w prace legislacyjne w parlamencie. Temperatura tej dyskusji w Sejmie pokazuje, że problem nie jest taki prosty – stwierdził.
Jak dodał, chodzi o to, żeby zaakcentować kwestię nieporównywania „związku małżeńskiego, zwłaszcza sakramentalnego, z każdym innym rodzajem związku”. – Jeżeli jest krąg ludzi, dla których nawet tzw. kontrakt cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego to za dużo, chcieliby związku łatwiej zawieralnego i rozwiązywalnego, to jakaś tolerancja wobec takich poglądów musi być ze strony Kościoła – powiedział kard. Nycz.
Według hierarchy to, że ludzie coraz częściej nie chcą wiązać się na całe życie to „znak dzisiejszych czasów„. – Wszystko jest szybko, wszystko ma być nagle, niespodziewanie, wszystko przesuwa się jak w tym przysłowiowym TikToku – stwierdził.
Kard. Kazimierz Nycz: Nie można traktować wszystkich wypowiedzi papieża jak nauki Kościoła
Papież Franciszek w swojej biografii pisał o kwestii związków jednopłciowych: słuszne, żeby ludzie, którzy żyją darem miłości mogli korzystać z ochrony prawnej tak jak wszyscy inni. – Nie można wszystkich wypowiedzi Ojca Świętego traktować jednoznacznie tak jak naukę doktrynalną Kościoła – skomentował kard. Kazimierz Nycz.
W programie poruszono także temat lekcji religii w szkołach. – Wypowiedź o obowiązkowości religii w szkole głoszę od 30 lat – powiedział duchowny. – Europa, w której żyjemy domaga się od człowieka pewnej sumy wiedzy na tematy religijne, duchowe, niezależnie od poglądów, żeby zrozumiał świat, w którym dorasta – dodał.
WIDEO: Kard. Kazimierz Nycz w „Gościu Wydarzeń”
Kardynał przyznał, że zarzucano mu, że nie rozumie różnicy między katechezą a lekcją religii. – Przepraszam, że to powiem: z racji mojego przygotowania rozumiem to lepiej niż wszyscy inni – powiedział. – W szkole powinna być lekcja religii (…). Episkopat podjął decyzję, że trzeba opracować program do lekcji religii w szkole i katechezy w parafii – przypomniał.
– Trzeba rozważać to, by z katechezą, wcześniej czy później krokami średnimi, małymi, dużymi, wracać do środowiska wiary, czyli kościoła – powiedział metropolita. Podkreślił następnie, że nie chcę wypowiadać się na temat działań rządu wokół lekcji religii w szkołach.
Ks. Michał Olszewski aresztowany. Kard. Nycz: Czy musi to trwać tak długo?
W „Gościu Wydarzeń pojawił się także temat ks. Michała Olszewskiego. Pod koniec marca prezes fundacji Profeto został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW.
– Dopóki nie znamy wszystkich kontekstów tego zatrzymania, trudno się wypowiadać. Mam natomiast pytanie natury prawno-moralnej: czy zatrzymanie tymczasowe musi trwać tak długo? (…). Nie chcę polemizować z niezależnym sądem – powiedział kard. Kazimierz Nycz.
Prawo migracyjne. Kard. Nycz o zapowiedzi Donalda Tuska
Arcybiskup skomentował także zapowiedź Donalda Tuska dotyczącą zawieszenia prawa do azylu. – Teraz jest troszkę spokojniej, ale w pierwszym momencie czułem się trochę zszokowany. Czułem pewne cofnięcie historii do najgorszych czasów, kiedy w reżimach odmawiało się prawa do azylu. Sami korzystaliśmy z tego prawa, wielu ludzi musiało uciekać z Polski – podkreślił.
– Czy naprawdę nie da się zharmonizować ze sobą pełnego bezpieczeństwa państwa z podstawową humanitarnością na granicy? – zapytał. – Rozumiem sytucję, wojnę hybrydową, ale zawsze jest pytanie, czy przy takim nawale ktoś nie zostanie skrzywdzony przez to, że odmówiono mu azylu – dodał.
Arcybiskup pytany był także o zapowiedzi Donalda Tuska dotyczące likwidacji Funduszu Kościelnego. – Myślę, że Kościół się na to zgodzi. 10 lat temu, gdy były prowadzone rozmowy na temat zamiany funduszu na coś innego, Kościół się na to zgodził i teraz pewnie też się zgodzi.
– Trzeba także rozwazać inne warianty, które są możliwe, żeby fundusz został zlikwidowany sprawiedliwie – dodał.
Pozostałe odcinki „Gościa Wydarzeń” dostępne są TUTAJ.
WIDEO: "Nie potrafią rządzić". Poseł PiS uderzył w gabinet Donalda Tuska
an/wka / polsatnews.pl / Polsat News
Źródło