Biznes Fakty
Kiedy ferie zimowe? Dzieci z tego województwa będą się bawić najwcześniej
Kiedy wypadają ferie zimowe w 2025 roku?
Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe 2025. Jak zazwyczaj odbędą się one w kilku turach. Z uwagi na Boże Narodzenie, Nowy Rok i Święto Trzech Króli uczniowie z pięciu regionów cieszą się na okres, w którym spędzą poza szkołą naprawdę sporo czasu. Są też tacy, którzy z wypoczynku powrócą dopiero w marcu.
Jeszcze na początku XXI wieku szkoły zamykano w jednym terminie. Ponad 20 lat temu wprowadzono jednak zmiany, które zakładają, że okres oddechu dla uczniów będzie podzielony na tury. Daty ogłasza szef resortu edukacji po konsultacjach z wojewodami i kuratorami oświaty. Jak sytuacja wygląda w 2025 roku?
Ferie 2025. Tam zaczną się najwcześniej
Pierwsze województwa rozpoczną ferie 20 stycznia. Dotyczy to województwa kujawsko-pomorskiego, Lubelszczyzny, Małopolski, Świętokrzyskiego oraz Wielkopolski. „Ładowanie baterii” potrwa do 2 lutego.
Kolejny okres to 27 stycznia-9 lutego. Wówczas to nie będzie zajęć w szkołach na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu.
Tydzień później, a więc 3 lutego, wolne rozpoczną uczniowie z Opolszczyzny, Pomorza Zachodniego, Dolnego Śląska oraz Mazowsza. Laba potrwa do 16 lutego.
Najpóźniej, bo od 17 lutego do 2 marca, ferie zimowe odbędą się w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim.
Podsumowując, harmonogram ferii 2025 wygląda następująco:
- 20 stycznia-2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
- 27 stycznia-9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie.
- 3 lutego-16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
- 17 lutego-2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Dlaczego ferie są w różnych terminach?
Marzec to nietypowy czas końca zimowej przerwy. Zwykle rozpoczyna się ona około połowy stycznia, a ostatnie powroty na lekcje mają miejsce pod koniec lutego. Ten rok szkolny wyróżnia się zatem na tle poprzednich (pomijając pandemiczny 2020/2021) pod tym względem.
Dzielenie tych dat na tury wynika z praktycznych przyczyn. Chodzi między innymi o gospodarkę i bezpieczeństwo. Unika się bowiem jednoczesnego „najazdu” rodzin z całej Polski do popularnych ośrodków. Przeciążenie kurortów nikomu nie jest na rękę. Baza jest ograniczona, a nikt nie chce mieć zepsutego wolnego. Równomierny podział sprawia, że miejsca żyjące z turystów zarabiają dłużej.
Efektem takiego rozwiązania jest też mniej aut na drogach. To przekłada się na niższy bilans wypadków i pozwala lepiej zarządzać pracą służb w tym urlopowym sezonie.
Przerwa zimowa w szkołach w 2026. Wkrótce zmiany
Znamy już również terminy ferii zimowych 2026. Od kolejnego roku szkolnego rozkład nieco się zmieni. Tury będą trzy:
- Od 19 stycznia do 1 lutego 2026 wolne będzie na: Mazowszu, Pomorzu, Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz w województwie świętokrzyskim.
- Od 2 do 15 lutego nie będzie zajęć w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, zachodniopomorskim i małopolskim.
- Z kolei w dniach 16 lutego-1 marca do szkół nie pójdą dzieci i młodzież z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Wielkopolski, Lubuskiego i Śląska.
WIDEO: Romanowski: Oczekuję jednej rzeczy jako polski obywatel
red / polsatnews.pl
Źródło