Biznes Fakty
Komisja chce, żeby Ziobrę siłą wprowadzono. „Przedstawi Sejmowi odpowiednie propozycje”.

W komisji regulaminowej uczestniczył Zbigniew Ziobro
W środę Zbigniew Ziobro stawił się przed sejmową Komisją Regulaminową, Spraw Poselskich i Immunitetów. Przed wejściem na salę obrad przyznał, że przełożył wizytę w szpitalu na tę okazję. „Postanowiłem tu przyjechać i przełożyłem procedurę na początek sierpnia” – zauważył. Komisja Regulaminowa zamierza przedstawić Sejmowi wniosek o upoważnienie do postawienia Zbigniewa Ziobry przed Komisją Pegasus.
Zbigniew Ziobro był obecny na posiedzeniu Komisji Regulaminowej Spraw Poselskich i Immunitetowych, która rozpatruje wniosek do Sejmu o wyrażenie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości na posiedzenie sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa.
– Jutro (czwartek – red.) miałem zaplanowaną operację usunięcia nowotworu złośliwego – poinformował Ziobro dziennikarzy przed wejściem na salę.
Zbigniew Ziobro o Komisji Pegasus: Nie będę popierał bezprawia
– W obliczu panującej tu bezczelności zdecydowałem się być obecny i przełożyłem zabieg na początek sierpnia – wyjaśnił dalej.
Poseł PiS zaznaczył, że z powodu opóźnienia procedury prawdopodobnie nie weźmie udziału w Zgromadzeniu Narodowym , które ma się odbyć 6 sierpnia, a na którym odbędzie się inauguracja Karola Nawrockiego na prezydenta.
– Po rozmowach z kolegami doszliśmy do wniosku, że moja obecność tutaj ma większe znaczenie , zwłaszcza w kontekście, w którym mogę wyrazić swój sprzeciw wobec bezprawia i popełniania przestępstw przez partię rządzącą – oświadczył były minister sprawiedliwości.
Ziobro był pytany o swoją nieobecność na posiedzeniach komisji Pegasusa . Zapewnił, że „zawsze będzie uczestniczył w posiedzeniach komisji, jeśli będą one działać zgodnie z prawem”.
– Jeśli jednak komisja będzie samozwańczym organem parlamentarnym, to nigdy nie poprę bezprawia, bezczelności i kpin z polskiej Konstytucji i systemu prawnego – stwierdził.
Zbigniew Ziobro w Komisji Regulaminowej. Oświadczenie złożone
„Nigdy nie ustąpię bezprawiu (…). Niemniej jednak nie będę aktywnie sprzeciwiał się wykonaniu ewentualnego orzeczenia sądowego w tej sprawie. Dobrowolnie się nie stawię (przed Komisją Pegaza – red.)” – zadeklarował Ziobro.
Były minister sprawiedliwości oświadczył, że członkowie Komisji Pegasus, w tym Magdalena Sroka, którzy uczestniczyli w spotkaniu, „poniosą odpowiedzialność karną” za decyzję o wszczęciu postępowania prawnego przeciwko Ziobrze.
„To ewidentnie czyn przestępczy, za który będzie pan musiał odpowiedzieć. Nie będzie to dla pana przyjemne doświadczenie; ma pan jeszcze trochę czasu, zanim to nastąpi, ale to się stanie” – zauważył.
Według Ziobry, członkowie Komitetu Pegasus ignorują orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał niektóre działania komitetu za bezprawne. „W polskim systemie prawnym nie ma prawnej możliwości uchylenia immunitetu członka i postawienia go przed sądem” – stwierdził.
Po dyskusji odbyło się głosowanie, w wyniku którego podjęto decyzję, że „komisja wystąpi do Sejmu z wnioskiem o przyjęcie wniosku (…) o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie posła Zbigniewa Ziobry na posiedzenie sejmowej komisji śledczej”.
WIDEO: „Ostatni z Łapanki, masochista”. Przemysław Czarnek recenzuje rekonstrukcję rządu.

Dawid Skrzypiński / wka / polsatnews.pl
Źródło