Biznes Fakty
Marco Rubio grzmi po decyzji Niemiec. „To nie jest demokracja”

Sekretarz stanu USA Marco Rubio
„To nie jest demokracja – to zakamuflowana tyrania” – tak sekretarz stanu USA Marco Rubio opisał decyzję Niemiec o uznaniu Alternatywy dla Niemiec za organizację ekstremistyczną. – Niemcy powinny przemyśleć swoje stanowisko – stwierdził.
„Niemcy właśnie upoważniły swoją agencję wywiadowczą do monitorowania opozycji. To nie jest demokracja – to tyrania w przebraniu” – wyraził Rubio na Platformie X, nawiązując do orzeczenia niemieckiej agencji kontrwywiadowczej, Urzędu Ochrony Konstytucji.
„Prawdziwym ekstremizmem nie jest popularna AfD – która zdobyła drugie miejsce w ostatnich wyborach – ale niebezpieczna polityka imigracyjna otwartych granic, którą AfD kwestionuje. Niemcy muszą zmienić kurs ” – zauważył dalej.
Niemcy. AfD oznaczona jako grupa ekstremistyczna
Niemiecka agencja kontrwywiadowcza (BfV) w piątek uznała prawicową populistyczną Alternatywę dla Niemiec (AfD) za ekstremistyczny podmiot, który stanowi zagrożenie dla demokracji . Agencja stwierdziła, że AfD „działa przeciwko wolnemu, demokratycznemu porządkowi państwa”.
BfV doszła do wniosku na podstawie wewnętrznego raportu eksperckiego, liczącego około 1100 stron. Dokument ten podkreśla, że ocena AfD opiera się przede wszystkim na dominującej w partii koncepcji narodu, która opiera się nie na obywatelstwie, ale głównie na pochodzeniu.
Uznanie AfD za organizację ekstremistyczną pozwoli władzom stosować tajne metody nadzorowania działalności grupy, która zajęła drugie miejsce w lutowych wyborach parlamentarnych.
Jak zauważa agencja Reuters, negatywne skutki takiej klasyfikacji i wynikające z niej ograniczenia w sprawowaniu funkcji publicznych utrudnią również AfD werbowanie nowych członków .
Wcześniej młodzieżówka AfD i jej oddziały w trzech krajach związkowych: Turyngii, Saksonii i Saksonii-Anhalt były klasyfikowane jako ekstremistyczne.
Nowa administracja USA popiera AfD
Określenie AfD jako grupy ekstremistycznej nie oznacza, że organizacja ta jest zakazana . Tylko Trybunał Konstytucyjny może dokonać takiego ustalenia na żądanie jednej z dwóch izb ustawodawczych (Bundestagu lub Bundesratu) lub rządu.
Interwencja Rubia oznacza kolejną akcję nowej amerykańskiej administracji wspierającą AfD . Wcześniej wiceprezydent JD Vance nalegał, aby Niemcy nie wykluczali organizacji z zarządzania i powstrzymali się od budowania wokół niej „zapór ogniowych”. W ostatnich wyborach partia otrzymała również bezpośrednie wsparcie od doradcy prezydenta, miliardera Elona Muska.
WIDEO: Nieoficjalnie: Friedrich Merz odwiedzi Polskę. Ujawniono możliwą datę

anw / PAP
Źródło