Biznes Fakty
Papież Franciszek: Katolicy muszą wybrać mniejsze zło podczas wyborów prezydenckich w USA
Papież Franciszek
Papież Franciszek odniósł się do zbliżających się wyborów prezydenckich w USA i skrytykował zarówno Donalda Trumpa, jak i Kamalę Harris. Głowa Kościoła negatywnie oceniła plan deportacji milionów imigrantów byłego prezydenta USA. Z kolei wiceprezydentka została skrytykowana za popieranie prawa do aborcji. Według papieża, katolicy w Ameryce będą musieli wybrać mniejsze zło w głosowaniu.
Papież Franciszek w piątek podczas lotu powrotnego z Singapuru do Rzymu został zapytany przez dziennikarzy o wybory w USA i o to co powinien zrobić katolicki wyborca, który ma wybrać między zwolenniczką aborcji i politykiem, który chce odsyłać imigrantów.
W pytaniu nie padły nazwiska Kamali Harris i Donalda Trumpa.
Ojciec Święty skrytykował zarówno plan byłego prezydenta USA Donalda Trumpa zakładający deportację milionów imigrantów, jak i stanowisko wiceprezydent Kamali Harris za poparcie prawa do aborcji.
– To są stawiska przeciwko życiu. To, które odrzuca migrantów, i to, które pozwala na zabijanie dzieci – powiedział papież.
– Nieprzyjęcie imigrantów jest ciężkim grzechem – przekazał i przypomniał, że Stary Testament głosi, iż trzeba chronić sierotę, wdowę i cudzoziemca. – Migracja jest prawem człowieka – zaznaczył.
Papież Franciszek: Katolicy muszą wybrać mniejsze zło w wyborach w USA
W odniesieniu do aborcji papież oświadczył, że dokonanie aborcji „to zabicie istoty ludzkiej”. – Podoba wam się to słowo czy nie, ale to jest zabijanie – stwierdził.
– Wyrzucenie dziecka z łona matki to zabójstwo, bo tam jest życie – powtórzył Franciszek. – Musimy mówić to jasno, bez żadnego „ale”. Te rzeczy są jasne – ocenił.
Papież podkreślił następnie, że „według moralności politycznej źle jest nie głosować„.
– Trzeba brać udział w wyborach i wybierać mniejsze zło – powiedział. Franciszek przyznał, nie wie, co jest mniejszym złem. Dodał, że każdy „w swoim sumieniu musi to rozważyć”.
Jak przekazał Reuters, amerykańscy katolicy – liczący około 52 milionów w całym kraju – są często postrzegani jako kluczowi wyborcy. W niektórych stanach, w tym w Pensylwanii i Wisconsin, ponad 20 proc. dorosłych to katolicy.
Papież Franciszek powrócił do Rzymu z 12-dniowej podróży do Azji i Oceanii, w trakcie której odwiedził Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur.
Samolot z papieżem, jego współpracownikami i wysłannikami mediów wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino. To była najdłuższa i najdalsza podróż Franciszka, podczas której również po raz pierwszy od początku pontyfikatu odwiedził aż cztery kraje.
WIDEO: Zapory w czeskiej Pradze Władze szykują się na powódź
Michał Blus / sgo / polsatnews.pl
Źródło