Biznes Fakty
Wylesianie jedną z głównych przyczyn zmian klimatu. Coraz więcej podmiotów angażuje się w ich ochronę
Ze względu na różnorodną i szczególnie istotną rolę, jaką pełnią lasy, coraz więcej mówi się o potrzebie wzmocnienia ich ochrony. Wylesianie i degradacja lasów są bowiem jednymi z głównych czynników, które przyspieszają zachodzącą globalnie zmianę klimatu.
W działania na rzecz ochrony lasów angażują się również firmy. Jedną z inicjatyw, która w tym pomaga, jest certyfikacja lasów poświadczająca, że pochodzące z nich drewno jest pozyskiwane z poszanowaniem przyrody i ludzi z nimi związanych. Rozpoczynający się właśnie Tydzień Lasów FSC to dla tych firm okazja, by pokazać swoje działania na rzecz ochrony lasów, a jednocześnie edukować swoich klientów w tym zakresie.
– Lasy są najbardziej zróżnicowanym ekosystemem lądowym na Ziemi. Na ich terenie występuje 80 proc. lądowych gatunków roślin i zwierząt. Przeciwdziałają skutkom zmiany klimatu, ograniczają wahania temperatur, wspomagają pochłanianie dwutlenku węgla, są swoistą fabryką tlenu. Lasy pełnią bardzo ważne funkcje w retencji wody, przez co przyczyniają się do ograniczania powodzi, realizują także istotne funkcje społeczne: są miejscem rekreacji, edukacji, poprawiają stan psychiczny i fizyczny naszego zdrowia – mówi agencji Newseria Biznes Marek Rzońca, koordynator ds. leśnictwa w Forest Stewardship Council Polska (FSC).
Wylesianie i degradacja lasów to jedne z największych wyzwań środowiskowych XXI wieku. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) podkreśla, że wylesianie jest jedną z głównych przyczyn kryzysu klimatycznego, a powstrzymanie tego procesu i regeneracja ekosystemów leśnych to jedne z najskuteczniejszych sposobów ograniczenia emisji CO2, a tym samym przeciwdziałania skutkom zmiany klimatu. Tymczasem – jak podaje Forest Stewardship Council – w ciągu ostatnich 30 lat z powierzchni Ziemi zniknęło aż 420 mln ha lasów, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia Unii Europejskiej.
– Jako FSC podejmujemy szereg działań na rzecz ochrony lasów i promowania odpowiedzialnej gospodarki leśnej, a jednym z nich jest coroczna akcja Tydzień Lasów FSC – mówi Karolina Tymorek, dyrektorka FSC Polska.
Kampania odbywa się co roku w ostatnim tygodniu września (w tym roku wypada 21–27 września), a jej celem jest podnoszenie świadomości i inicjowanie działań, które mają pozytywny wpływ na środowisko.
– Co roku do inicjatywy włącza się duża grupa firm, które korzystają z przygotowanych przez nas materiałów informacyjnych, ale inicjują też wiele własnych działań, jak np. warsztaty edukacyjne dla najmłodszych czy wspólne akcje sadzenia drzew – mówi Michał Kotarski, menedżer ds. rozwoju rynku i komunikacji w FSC Polska.
W działania włączają się zarówno małe i średnie firmy rodzinne, jak i duże sieci handlowe, reprezentujące szereg różnych branż, w tym te wprost powiązane z surowcem drzewnym, takie jak meblarstwo, papiernictwo, opakowania, wydawnictwa, materiały budowlane, a nawet zabawki. Udział w akcji zadeklarowało ponad 80 posiadaczy certyfikatu i licencji FSC, którzy przez cały tydzień angażują się w różnego typu akcje podnoszące świadomość na temat lasów i potrzeby ich ochrony. Ta kampania to dla nich dobra okazja, aby dotrzeć z przekazem o swoim zaangażowaniu na rzecz zrównoważonego rozwoju do szerokiego grona konsumentów. Celem tegorocznego Tygodnia Lasów FSC jest podkreślanie małych działań, które podejmowane wspólnie mogą prowadzić do dużych pozytywnych zmian.
– Jednym z działań, do których chcemy zachęcić w trakcie kampanii, jest wybieranie produktów z certyfikatem FSC. Etykieta FSC znajduje się na tysiącach produktów, z których korzystamy na co dzień: na meblach, opakowaniach, ale też na instrumentach muzycznych, a nawet oponach. Chcemy uświadomić konsumentom, że ich codzienne małe decyzje mają znaczenie dla planety, a wybieranie produktów z certyfikatem FSC pomaga chronić lasy i ludzi z nimi związanych – podkreśla Michał Kotarski.
Dla około 1,6 mld ludzi lasy są źródłem utrzymania, leków, paliwa, żywności i schronienia. Jednym z kluczowych obszarów tegorocznej akcji będzie właśnie podkreślanie znaczenia lasów jako źródła utrzymania lokalnych społeczności i ludności rdzennej. Poza tym inicjatorzy będą zwracać uwagę na aspekty magazynowania przez drzewa dwutlenku węgla, czyli jednego z głównych gazów cieplarnianych, oraz utrzymania różnorodności biologicznej na świecie.
– Lasy są źródłem odnawialnego surowca, jakim jest drewno, które jest wykorzystywane w przemyśle papierniczym, meblarskim, ale również konstrukcyjnym – mówi Marek Rzońca.
– Wszyscy korzystamy na co dzień z produktów z drewna i papieru. Certyfikat FSC na takich artykułach potwierdza, że zostały one wykonane z surowców pochodzących z odpowiedzialnie zarządzanych lasów – mówi Karolina Tymorek.
Międzynarodowy certyfikat FSC służy ochronie leśnych ekosystemów. Potwierdza, że oznaczone nim drewno pochodzi z lasów, które są gospodarowane według kryteriów uwzględniających ochronę przyrody, a przy tym także kwestie społeczne i potrzeby stabilności ekonomicznej gospodarki leśnej. Taki znak informuje też potencjalnego klienta, że kupuje drewno, które zostało pozyskane w legalny sposób.
– Certyfikowane lasy to takie, które są zarządzane z korzyścią dla społeczności lokalnych i pracowników leśnych, a jednocześnie przyroda jest w nich chroniona. Wdrażanie wysokich standardów FSC przez zarządcę lasu jest weryfikowane podczas niezależnych audytów, które odbywają się co roku. Każda zainteresowana osoba może wziąć udział w takim audycie jako obserwator. Poza tym, aby zwiększyć transparentność całego procesu certyfikacji, szczegółowe raporty z audytów są publicznie dostępne – mówi Karolina Tymorek.
W bazie FSC można wyszukać danego posiadacza certyfikatu: po nazwie, numerze licencji FSC lub numerze certyfikatu. Są w niej dostępne także informacje o wszystkich certyfikatach gospodarki leśnej FSC, ich okresie obowiązywania i zakresie. W tym dobrowolnym systemie certyfikacji bierze udział już ponad 60 tys. firm z całego świata i certyfikowanych jest ponad 160 mln ha lasów.
Źródło informacji: Newseria
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Nauka
Zaskakujące odkrycie: po śmierci organizmu komórki żyją dalej
wczoraj 11:50 Nauka
Upijanie robaków i fałszywi stulatkowie. Ig Noble przyznane
piątek 12:48 Materiał promocyjny
Edukacja zdrowotna za rok będzie nowym przedmiotem. Już teraz ma się jednak znaleźć wśród priorytetów szkół
04.09.2024 Nauka
Jak pokonać głód podczas odchudzania? Odkryj sekrety leptyny!
04.09.2024 Nauka
Nekrobotyka: pająki w służbie technologii
02.09.2024 Tylko u nas Nauka
Po co w oknach samolotu robi się małe otwory? Są niezbędne
01.09.2024 Materiał promocyjny
Ogromny postęp w leczeniu dotychczas nieuleczalnego rdzeniowego zaniku mięśni. Poprawę stanu zdrowia i kondycji psychicznej odnotowało aż 80 proc. pacjentów
28.08.2024 Tylko u nas Nauka
Mózgi w erze cyfrowej: czym różnią się od analogowych?
23.08.2024 Materiał promocyjny
Blisko 1/4 Polaków uczy się… dla siebie! Nowe podejście do nauki online
24.07.2024 Nauka
W takim świecie będą żyć twoje dzieci. Nie będzie litości ze strony klimatu
18.07.2024 Nauka
Skiplagging, czyli trik na tanie latanie. Jak to działa?
17.07.2024 Nauka
Problem z czereśniami i Bałtyk nie do kąpieli. Oto jak będzie wyglądać Polska już za 10 lat
16.07.2024 Nauka
Skąd się biorą turbulencje i czy jest się czego bać? Odpowiada doświadczony pilot
06.07.2024 Nauka
Cukrzyca, demencja, nadciśnienie. Nowe badanie o życiu koło lotnisk
27.06.2024 Materiał promocyjny
CENWIS: innowacyjne laboratoria Politechniki Świętokrzyskiej w służbie transformacji energetycznej
18.06.2024 Tylko u nas Nauka
Dziewicze rzeki Alaski zmieniają kolor. To topnieje wieczna zmarzlina
24.05.2024 Nauka
Co dzieje się z ciałem 100 lat po śmierci? Niepokojący proces w jelitach
12.05.2024 Nauka
NASA przeszacowała swoje możliwości. Nie wie, jak ściągnąć próbki wydobyte na Marsie
20.04.2024 Nauka
Nowe zdjęcia czarnej dziury. Są w niej wiry i potężne pola magnetyczne
30.03.2024 Nauka
Paradoks kryzysów gospodarczych. Dzięki recesji ludzie żyją dłużej, pogoń za wzrostem nas zabija
25.03.2024 Nauka
Post przerywany może skracać życie. Kontrowersyjny wynik badania
20.03.2024 Nauka
Księżyc Jowisza wytwarza wystarczającą ilość tlenu, by utrzymać przy życiu milion ludzi
10.03.2024 Nauka
Lek na… odrost zębów. Badania na ludziach ruszą w tym roku
07.03.2024 Materiał promocyjny
Uczelnia WSB-NLU – dlaczego warto kształcić się w renomowanej szkole wyższej?
05.03.2024 Nauka
Nowe zagrożenie dla świata. Wyczerpują się zapasy potasu w glebie
20.02.2024 Nauka
"Białe złoto", które może całkowicie zmienić świat. Jeden kraj już z niego żyje
22.01.2024 Materiał promocyjny
Przyszłość Polski leży w rękach nauczycieli. Nowoczesna edukacja musi operować w szerszym kontekście biznesowym
11.01.2024 Nauka
Przełom w eksploracji kosmosu. NASA chce lecieć na Słońce
07.01.2024 Nauka
W 2024 r. pierwszy komercyjny spacer w kosmosie. W planach też inne podboje
31.12.2023 Nauka
Co myszy w goglach VR mogą powiedzieć nam o naszych mózgach
30.12.2023 Nauka
Niech śnieg nas nie zmyli. Żyjemy w najcieplejszym roku w historii pomiarów
07.12.2023 Nauka
Od terapii peptydowych po luksusowe kliniki długowieczności. Świat rozpaczliwie walczy z oznakami starości
03.12.2023 Nauka
Polska firma chce szukać nieznanego dotąd pierwiastka. Dowody na jego istnienie dostarczyła nauka
25.11.2023 Nauka
Oto lek na odchudzanie, który może być jeszcze skuteczniejszy niż ozempic
16.11.2023 Nauka
Ożywili wirusy tkwiące w wiecznej zmarzlinie. Teraz ostrzegają
08.11.2023 Nauka
Ludzie rozpaczliwie próbują być nieśmiertelni. Oto czego się imają
20.10.2023 Nauka
Trzeci pod względem popularności napój na świecie ma problem. Będzie droższy i mniej smaczny?
12.10.2023 Nauka
Wpadka Komitetu Noblowskiego. Ujawnili nazwiska laureatów z dziedziny chemii?
04.10.2023 Nauka
Amator uchwycił jedną z najjaśniejszych kul ognia, jakie zaobserwowano na Jowiszu
25.09.2023 Wiadomości
Eksperci ujawniają prawdziwe przyczyny powodzi. "Wyjątkowe zdarzenie"
wtorek 17:35 Wiadomości
Wody Polskie nie chciały opróżnić zbiorników dzień przed powodzią. "Nie było takiej potrzeby"
wtorek 16:03 Wiadomości
Racibórz Dolny: wody w zbiorniku ubywa. Wiemy dlaczego
wczoraj 11:17 Gospodarka
Mamy wyjaśnienia Wód Polskich. Dlaczego nie opróżniali zbiorników dzień przed powodzią?
wczoraj 11:01 Wiadomości
Ujawniono ostatnią wiadomość z Titana. Trzy słowa, które łamią serce
wtorek 14:39 Wiadomości
Te kraje zaoferowały Polsce pomoc w walce z powodzią
wtorek 15:47 Giełda
Tauron tłumaczy wielki zrzut wody. Dlaczego akurat teraz
wtorek 12:02 Gospodarka
Niemcy posypują głowy popiołem. Przespali 20 lat
wtorek 12:29 Gospodarka
Amerykański bank centralny zdecydował się na taki ruch pierwszy raz od ponad czterech lat
wczoraj 20:01
Źródło