Biznes Fakty
Polska zablokowała przelot słowackich polityków do Moskwy?
Polska nie wyraziła zgody na przelot nad swym terytorium samolotu wiozącego do Moskwy delegację słowackiego parlamentu – wynika z informacji słowackich mediów. Inne stanowisko na temat sprawy przekazało polskie MSZ.
Wiceszef parlamentu Słowacji Andrej Danko
zew
O sprawie poinformowała słowacka agencja TASR. W depeszy czytamy, że w niedzielę rano delegacja słowackich parlamentarzystów wyruszyła z roboczą wizytą do stolicy Rosji.
Na rozmowy do Moskwy udało się sześciu członków jednoizbowego słowackiego parlamentu, Rady Narodowej, w tym dwaj wiceprzewodniczący izby – lider Słowackiej Partii Narodowej (SNS) Andrej Danko i Tibor Gaszpar, reprezentant partii Kierunek (Smer), której szefem jest premier Robert Fico – oraz posłowie Smer Marian Kery, Jan Mazgut i Richard Gluck, a także Adam Lucansky z SNS.
Parlamentarzyści ze Słowacji polecieli do Rosji. Polska miała zablokować przelot
Gaszpar ocenił, że podczas rozmów w Moskwie poruszony między innymi powinien zostać temat dostaw gazu na Słowację oraz zakończenia wojny na Ukrainie. Przed wylotem Andrej Denko powiedział, że chce zobaczyć, jak żyje się w Rosji. – Chcę pokazać, że tam też żyją ludzie, że Niemcy, Francuzi i Amerykanie robią tam interesy – dodał.
Andrej Danko to jeden ze słowackim parlamentarzystów, który poleciał do Rosji
Agencja TASR podała, że Polska nie zgodziła się, by samolot z politykami ze Słowacji leciał nad jej terytorium, dlatego parlamentarzyści udali się do Rosji lecąc nad Czechami i Niemcami, a następnie nad Bałtykiem, obwodem królewieckim, Litwą i Białorusią. – Nie rozumiem stanowiska Polski, ale przyjmuję je do wiadomości – oświadczył Danko. O sprawę zablokowania przelotu pytany był wicepremier Władysław Kosniak-Kamysz, szef MON. Powiedział, że jeśli chodzi o kierunek lotów, to zaleca „loty do Warszawy, a nie do Moskwy”. Podkreślił jednocześnie, że stosunki Polski i Słowacji są dobre.
Do sprawy odniosło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Cytowany przez Polsat News rzecznik resortu Paweł Wroński oświadczył, że Polska nie odmówiła stronie słowackiej przelotu. Dodał, że Słowacy przesłali stronie polskiej niekompletne dokumenty („bez noty”), a gdy zostali poproszeni o ich uzupełnienie, poinformowali o zmianie trasy.
Politycy ze Słowacji chcą załatwić sprawę dostaw gazu
W Moskwie przedstawiciele Rady Narodowej Słowacji mają spotkać się z członkami kierownictwa Dumy Państwowej i Rady Federacji, a także z przedstawicielami rosyjskiego rządu. Gaszpar mówił, że członkowie delegacji chcą wiedzieć, czy rosyjski Gazprom będzie w stanie nadal dostarczać gaz Słowacji. Słowacy mają przebywać z roboczą wizytą w Rosji do środy 15 stycznia.
To kolejna w ostatnim czasie wizyta przedstawicieli Słowacji w Moskwie – w drugiej połowie grudnia w stolicy Rosji był premier Robert Fico, który spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem. Słowacy szukają rozwiązania problemu dostaw gazu po tym, jak Ukraina nie zgodziła się na przedłużenie po 31 grudnia umowy dotyczącej tranzytu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. Robert Fico mówił, iż Władimir Putin zapewnił go, że Gazprom znajdzie sposób, by po decyzji Kijowa dostarczyć zakontraktowany surowiec na Słowację.
Wizyta Ficy w Moskwie wywołała protesty słowackiej opozycji. W piątek w Bratysławie na ulice wyszło kilkanaście tysięcy osób.