Biznes Fakty
Polski arcybiskup o papieżu Franciszku: „Dużo zaskoczenia i nadziei”

Według arcybiskupa Marka Jędraszewskiego inicjatywy papieża Franciszka „wzbudziły spore zaskoczenie i nadzieję”
Inicjatywy papieża Franciszka wywołały spore zaskoczenie i nadzieję – takie nastawienie wyraził metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Zauważył, że osiągnięcia Ojca Świętego „niewątpliwie odegrały rolę w zainicjowaniu pewnych mechanizmów w Kościele”. Polski arcybiskup uważa, że pontyfikat papieża Franciszka przyniesie korzyści w niedalekiej przyszłości.
O śmierci papieża Franciszka mówił metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski . Duchowny przyznał, że osiągnięcia Ojca Świętego podczas jego pontyfikatu „wywołały spore zaskoczenie i nadzieję”.
– Niewątpliwie przyczyniły się one do uruchomienia pewnych mechanizmów w Kościele, które w niedalekiej przyszłości będą miały swoje konsekwencje i korzyści – stwierdził Jędraszewski .
Pożegnanie papieża Franciszka: „Inicjatywy wywołały wiele niespodzianek”
W południe w Krakowie zabrzmiał dzwon Zygmunta , który pożegnał papieża Franciszka. Wśród uczestników uroczystości był arcybiskup Marek Jędraszewski , który podkreślił, że odejście głowy Kościoła katolickiego „było znaczącą niespodzianką”.
– Pan Bóg udzielił mu łaski świętowania z nami Wielkanocy, a wczoraj pobłogosławił miasto i świat – Urbi et Orbi – szczególnym odpustem. Wierzę, że nie tylko dla świata, ale i dla niego była to ogromna łaska i wielka radość, przeplatająca się z cierpieniami, które znosił, zwłaszcza w ostatnich dniach – zauważył metropolita krakowski.
Zwrócił uwagę, że pontyfikat papieża Franciszka miał „nieprzewidziany początek” związany z abdykacją papieża Benedykta XVI .
– Początek tego pontyfikatu był dość niespodziewany, a później wszystkie jego dokonania i inicjatywy budziły wiele zdziwienia i nadziei, przyczyniając się niewątpliwie do uruchomienia pewnych mechanizmów w Kościele, które w niedalekiej przyszłości przyniosą swoje skutki i korzyści – zauważył duchowny.
Wizyta Ojca Świętego w Krakowie: „Widział zieloną Polskę w sercu lata”
Arcybiskup Jędraszewski wspominał także wizytę papieża Franciszka w Krakowie i jego spotkanie z młodymi wierzącymi w 2016 r.
– Wspominamy go jako tego, który w 2016 r. odwiedził Kraków na Światowe Dni Młodzieży . Pamiętamy jego entuzjazm, radość, a także podziw dla Polski , bo dla niego było zaskoczeniem widzieć Polskę bujną, zieloną w środku lata, tętniącą życiem, taką, jaka powinna być tutaj, ale także Polskę młodzieńczą, radosną, odzwierciedlającą ducha Światowych Dni Młodzieży – zauważył.
– Pamiętamy także jego zaangażowanie w życie archidiecezji krakowskiej . Osobiście i głęboko wspominam moment, kiedy (…) wezwał mnie, prosząc – nie waham się nawiązać do tej rozmowy i tego, co wówczas powiedział – o objęcie arcybiskupstwa w Krakowie. Z głębokim wzruszeniem i wdzięcznością wspominam też osobistą rozmowę z nim 3 kwietnia ubiegłego roku, kiedy to, zbliżając się do wieku emerytalnego, mogłem zdać relację z życia archidiecezji krakowskiej – dodał hierarcha.
Arcybiskup Marek Jędraszewski ostatni raz spotkał się z papieżem Franciszkiem w czerwcu ubiegłego roku, kiedy to udał się do Watykanu, aby wyrazić wdzięczność za beatyfikację ks. Michała Rapacza .
Śmierć Papieża Franciszka: Uroczystość na Wawelu
Metropolita zaprosił wszystkich wiernych do udziału w mszy dziękczynnej za pontyfikat papieża Franciszka , która odbędzie się w niedzielę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach . W poniedziałek o godzinie 17:30 biskupi krakowscy odprawią mszę za jego duszę w Katedrze Wawelskiej.
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o 7:35 rano w wieku 88 lat. Przewodził Kościołowi Katolickiemu od 13 marca 2013 roku. Zmarł podczas rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, zaledwie dzień po tym, jak udzielił wiernym błogosławieństwa Urbi et Orbi .
WIDEO: Wiadomość zamroziła świat. Tak ogłosili śmierć papieża Franciszka

wb/sgo/Polsatnews/pap
Źródło