Biznes Fakty
Setki ataków dronów. Szef ukraińskiego MSZ podsumowuje „zawieszenie broni”

Ukraiński minister spraw zagranicznych wskazał, że piątek oznaczał dokładnie miesiąc od odrzucenia przez Rosję amerykańskiej oferty zawieszenia broni. Andrij Sybiha zauważył, że w tym czasie Rosja wystrzeliła w kierunku terytorium Ukrainy prawie 70 pocisków różnego rodzaju, oprócz ponad 2200 dronów Shahed i ponad 6000 bomb kierowanych.
„Dzisiaj mija miesiąc odkąd Rosja odrzuciła propozycję tymczasowego i kompleksowego zawieszenia broni ze strony Stanów Zjednoczonych. Dokładnie miesiąc temu, 11 marca w Dżuddzie, Ukraina przyjęła taką propozycję bezwarunkowo. Rosja jednak odmówiła podporządkowania się, zamiast tego narzucając warunki i żądania. Jednocześnie Rosja nadal nasilała terror wobec cywilów” – oświadczyła Sybiha w mediach społecznościowych.
„Rosja jest jedyną przeszkodą na drodze do pokoju”
Ukraiński minister spraw zagranicznych ujawnił również, że w okresie od 11 marca do 11 kwietnia „Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy prawie 70 pocisków rakietowych różnego rodzaju , ponad 2200 dronów Shahed i ponad 6000 bomb kierowanych ”.
„To była reakcja Rosji na inicjatywy pokojowe” – zauważył.
„ To jest charakterystyczne dla Rosji: oszustwo, manipulacja i ciągły terror. Teraz mógłby być miesiąc ciszy i (można było wdrożyć) środki budowy zaufania, aby przyspieszyć sprawiedliwy pokój, do którego dążą Stany Zjednoczone, Europejczycy i inni partnerzy” – podkreślił.
Sybiha podkreśliła, że „ Rosja jest jedyną przeszkodą dla pokoju i jedynym podżegaczem wojny ”. „Nie powinniśmy czekać kolejny miesiąc, aby nasilić presję na Moskwę. Rosja musi doświadczyć prawdziwej siły, aby (zacząć) poważnie rozważać pokój” – oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych.
„Pokój na Ukrainie wydaje się nieosiągalny”
W piątek w Brukseli niemiecki minister obrony Boris Pistorius odniósł się do sytuacji na Ukrainie, przyznając, że „pokój wydaje się nieosiągalny w najbliższej przyszłości”.
Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, której przewodniczyły Wielka Brytania i Niemcy w siedzibie NATO w Brukseli, Pistorius ogłosił, że Niemcy udzielą Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 11 miliardów euro do 2029 r. „Zapewnimy, że Ukraina nadal będzie korzystać z naszego zbiorowego wsparcia wojskowego. Rosja musi zrozumieć, że Ukraina jest w stanie kontynuować walkę, a my będziemy ją wspierać” – oświadczył niemiecki minister obrony.
Tymczasem jego brytyjski odpowiednik John Healey powtórzył zeszłotygodniowe oświadczenie Sekretarza Generalnego NATO Marka Rutte, stwierdzając, że Ukraina otrzyma 21 miliardów euro wsparcia wojskowego od sojuszników . „To rekordowy wzrost finansowania wojskowego dla Ukrainy. Zwiększamy również wsparcie dla (żołnierzy) zaangażowanych na linii frontu” – wspomniał.
Dodał, że sam Londyn przeznaczy 4,5 miliarda funtów na pomoc Kijowowi . „Dziś ogłosiłem 350 milionów funtów na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych na froncie. Pakiet ten obejmuje systemy radarowe, miny przeciwpancerne i setki tysięcy nowych dronów” – wyjaśnił brytyjski minister obrony. Dodatkowe 150 milionów funtów zostanie przeznaczone na naprawę i konserwację sprzętu wojskowego.
WIDEO: Misja pokojowa na Ukrainie. Ekspert: Polska może być kluczowa

dk/anw / Polsatnews.pl
Źródło