Setki ataków dronów. Szef ukraińskiego MSZ podsumowuje „zawieszenie broni”

97bb3941338a4cf40b92ce8794bf2ad1, Biznes Fakty
PAP/EPA/PAŃSTWOWA SŁUŻBA RATUNKOWA UKRAINY

Ukraiński minister spraw zagranicznych wskazał, że piątek oznaczał dokładnie miesiąc od odrzucenia przez Rosję amerykańskiej oferty zawieszenia broni. Andrij Sybiha zauważył, że w tym czasie Rosja wystrzeliła w kierunku terytorium Ukrainy prawie 70 pocisków różnego rodzaju, oprócz ponad 2200 dronów Shahed i ponad 6000 bomb kierowanych.

„Dzisiaj mija miesiąc odkąd Rosja odrzuciła propozycję tymczasowego i kompleksowego zawieszenia broni ze strony Stanów Zjednoczonych. Dokładnie miesiąc temu, 11 marca w Dżuddzie, Ukraina przyjęła taką propozycję bezwarunkowo. Rosja jednak odmówiła podporządkowania się, zamiast tego narzucając warunki i żądania. Jednocześnie Rosja nadal nasilała terror wobec cywilów” – oświadczyła Sybiha w mediach społecznościowych.

„Rosja jest jedyną przeszkodą na drodze do pokoju”

Ukraiński minister spraw zagranicznych ujawnił również, że w okresie od 11 marca do 11 kwietnia „Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy prawie 70 pocisków rakietowych różnego rodzaju , ponad 2200 dronów Shahed i ponad 6000 bomb kierowanych ”.

„To była reakcja Rosji na inicjatywy pokojowe” – zauważył.

To jest charakterystyczne dla Rosji: oszustwo, manipulacja i ciągły terror. Teraz mógłby być miesiąc ciszy i (można było wdrożyć) środki budowy zaufania, aby przyspieszyć sprawiedliwy pokój, do którego dążą Stany Zjednoczone, Europejczycy i inni partnerzy” – podkreślił.

Sybiha podkreśliła, że „ Rosja jest jedyną przeszkodą dla pokoju i jedynym podżegaczem wojny ”. „Nie powinniśmy czekać kolejny miesiąc, aby nasilić presję na Moskwę. Rosja musi doświadczyć prawdziwej siły, aby (zacząć) poważnie rozważać pokój” – oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych.

„Pokój na Ukrainie wydaje się nieosiągalny”

W piątek w Brukseli niemiecki minister obrony Boris Pistorius odniósł się do sytuacji na Ukrainie, przyznając, że „pokój wydaje się nieosiągalny w najbliższej przyszłości”.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, której przewodniczyły Wielka Brytania i Niemcy w siedzibie NATO w Brukseli, Pistorius ogłosił, że Niemcy udzielą Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 11 miliardów euro do 2029 r. „Zapewnimy, że Ukraina nadal będzie korzystać z naszego zbiorowego wsparcia wojskowego. Rosja musi zrozumieć, że Ukraina jest w stanie kontynuować walkę, a my będziemy ją wspierać” – oświadczył niemiecki minister obrony.

Tymczasem jego brytyjski odpowiednik John Healey powtórzył zeszłotygodniowe oświadczenie Sekretarza Generalnego NATO Marka Rutte, stwierdzając, że Ukraina otrzyma 21 miliardów euro wsparcia wojskowego od sojuszników . „To rekordowy wzrost finansowania wojskowego dla Ukrainy. Zwiększamy również wsparcie dla (żołnierzy) zaangażowanych na linii frontu” – wspomniał.

Dodał, że sam Londyn przeznaczy 4,5 miliarda funtów na pomoc Kijowowi . „Dziś ogłosiłem 350 milionów funtów na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych na froncie. Pakiet ten obejmuje systemy radarowe, miny przeciwpancerne i setki tysięcy nowych dronów” – wyjaśnił brytyjski minister obrony. Dodatkowe 150 milionów funtów zostanie przeznaczone na naprawę i konserwację sprzętu wojskowego.

WIDEO: Misja pokojowa na Ukrainie. Ekspert: Polska może być kluczowa

dk/anw / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *